Okulu Açılan Çocuklarınızın Stresiyle Nasıl Baş Edebilirsiniz?


okula dönüş zamanı

Yine yılın okula dönüş zamanı geldi geçiyor. Çocuklarınızın tatili geride bırakıp okula yeniden alışması stresli bir durumdur ve küçük öğrencileri rahatlatmak hep annelere düşer. 

Okula dönüş zamanı sadece çocukları değil tüm aileyi strese sokacak noktalar vardır. Ev ödevleri, alarmlar, yeni öğretmenler ve dersler derken herkes adapte olma sürecine girer. Her evebeynin de bileceği üzere okula dönüş zamanı yeni formalar ve kırtasiye malzemeleri de demektir. Okula dönüş zamanının getirdiği bu kaçınılmaz yeni baskılar altında çocuklarınıza nasıl yardım edebileceğinize dair rahat ve huzurlu günlere kapı açmak için size tavsiyeler hazırladık.

STRES İŞARETLERİNİ ANLAYIN

Stresin kendini gösterme şekli çeşitli yollarla olabilir. Çoğunlukla içsel yaşanan bir durum olduğu için çocuğunuz dile getirmekte zorluk yaşayabilir. İşaretler bu yüzden önemlidir. Stres uyarısı olarak alabilecekleri hareketler şöyle sıralanabilir;

  • Uyumakta zorluk çekmeleri
  • Sürekli baş ağrıları
  • Sıklıkla mide bulantısı
  • Davranışlarında belirgin değişiklik

okula dönüş zamanı

ÇOCUĞUNUZU DİKKATLE DİNLEYİN

Her zaman çocuğunuza dikkat ettiğinize şüphemiz yok ancak okul dönemi daha hassas olunması gerekebilir! Çocuğunuzda okula dair bir gerginlik olup olmadığını anlayabilmeniz için kulaklarınızı açıp dikkatinizi onların hislerine daha yoğun yöneltmeniz gerekebilir. Eğer çocuğunuz sürekli okula gitmekten yakınıyorsa ve ev ödevlerini yaparken sıklıkla ağlıyorlarsa üzerine konulmuş standartlara yetişmekte zorluk çekiyor demektir. Evebeynler bunu gerek ev ortamında gözlemlemeye çalışabilir gerek okuldaki öğretmenlerle iletişime geçerek sağlayabilir.

okula dönüş zamanı

YATAK SAATLERİNİ SINIRLANDIRIN

Çocuklar çoğumuzun fark ettiğinden daha çok uykuya ihtiyaç duyar. Anaokulundan üçüncü sınıfa kadar her gece en az 12 saate ihtiyaç duyarlarken, liseye geçtiklerinde bile 9 saatin aşağısına düşülmesi çok sağlıklı bulunmaz. Eğer çocuğunuzun uyku düzenini etkileyen faktörler varsa mutlaka bunların üzerinde çalışın. Emir dolu ders programı, gece geç saatlere kadar teknoloji kullanmaları ya da ödevlerini geç saatlere bırakmaları bu faktörlere isteyerek ya da istemeyerek yapılan örnekler olarak verilebilir.

okula dönüş zamanı

GÖRSEL PROGRAMLAR HAZIRLAYIN

okula dönüş zamanıYeni okul döneminin başlaması öğrencinin içinde bulunma sorumluluğunu aldı milyonlarca aktivite demektir. Ödevler, dersler, oyunlar, kulüpler, alışverişler… Evebeynler olarak böyle bir program görmek sizi anlık strese sokmuş olabilir. Kim neyi ne zaman yapacak ve çocuğunuz hepsine nasıl mutlulukla yetişecek?

Böyle durumlara, hem çocuğunuzun ilgisini çekmek, ona keyifli bir program sunmak hem de sizin her şeyi net olarak görebilmeniz için görsel programlar hazırlamak çok yardımcı olacaktır. Renkli kalemler, maket ve bir kaç etiketle duvarınıza asacağınız tatlı bir program hazırlığına koyulun deriz!

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe