Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri! Taş veya Sabun Aşerme…


Hamilelik Belirtileri

Bilinmeyen hamilelik belirtileri! Taş veya sabun aşerme… Hamileliğin genel olarak anlatılan ve kalıplaşmış belirtileri bulunmaktadır. Ancak bunların dışında pek çok kişinin bilmediği bazı farklı belirtiler mevcut. Aslında herkesin hamilelik süreci de kendisine özgü olduğu için farklı belirtiler verilmesi de oldukça normal.  

Hamilelik sırasında kadınların vücudu pek çok duygusal, psikolojik ve fiziksel değişim geçirir. Dolayısıyla hamilelik süreci elbette güzel bir heyecan ile birlikte zor geçen bir sürece kabul edebilir. Genel olarak bilinen baş dönmesi ve mide bulantısı gibi hamilelik belirtilerinin dışında kişiler farklı semptomlar gösterebilir. Yazımızın devamında bu farklı içeriklere değiniyor olacağız. 

hamilelik belirtileri

Bilinmeyen Hamilelik Belirtileri 

Geçmişten bugüne pek çok kişide mevcut olan ancak bilinmeyen hamilelik belirtileri arasında yer alan bazı unsurlar vardır. Özellikle sabun ve taş aşerme bunlardan birisidir. Bazı hamilelerde pişmemiş pirinç, mısır nişastası, metal, tebeşir ve bununla birlikte sabun ya da taş gibi aşerme tiplerinin olduğu bilinmektedir.  

Bu aşerme çeşitleri gıda dışı ürün tüketimi mânâsına gelen pika şeklinde adlandırılır. Pika durumu yaşanması gündelik hayatta bazı vitamin eksiklikleri ne işaret edebilirken; hamilelik sürecinde bilinmeyen belirtilerden birisi olarak kendini gösterebilir. 

Nefes darlığı hamilelik sürecinin özellikle erken evrelerinde iken hormon seviyelerinde yaşanan değişimler nedeniyle meydana gelebilir. Hamilelik esnasında solunumu artırmak amacıyla nefes egzersizi ve duruş pratikleri yapılması faydalı olacaktır. 

Burun akıntısı ve hapşırma gibi şikayetler bu hamilelik sürecinde kadınların yaklaşık beşte birinde görülebilen belirtiler arasında yer alır. Bu belirtiler geçici olduğu bilinen ve düzenli egzersiz, burun spreyi, nemlendiriciler ve çözümü sağlanabilen içeriklerden birisidir.  

Aynı şekilde diş etlerinde oluşan ağrı yine hormon seviyesinde yaşanan değişime bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelik sürecinin ilerleyen dönemlerinde bu belirtilerin ortadan kalktığı görülmüştür. Bunun yanı sıra ağrıyı hafifletmek amacıyla da oldukça nazik bir biçimde dişler fırçalanabilir. 

hamilelik belirtileri

Hamilelik Sürecindeki Diğer Belirtiler 

Hamileliğin özellikle ilk aylarında çeşitli yiyeceklerin tadı metalik ya da ekşi olarak algılanabilir. Bunun yanı sıra asitli içeceklerin tüketimi işi kabartma tozu ya da tuz gibi ürünlerle fırçalamak da metalik tadın yok olmasına yardımcı olabilir. Dolayısıyla hamilelik aşamasında az bilinen belirtilerden biri diğeri de; ağızda metal tadı oluşumudur. 

Bunun yanı sıra vücutta aşırı tükürük salgılanması hamilelik sürecinde görülen bir diğer semptomdur ve kusma, mide bulantısı gibi durumlarla eşleşir. Bu durumu tam sebebi bilinmemekle birlikte bazı hamile kadınlarda aşırı tükürük oluştuğu gözlemlenmiştir. Böyle bir durumun varlığını kontrol etmek amacıyla kağıt mendil ya da kağıt bardak gibi ürünlere ihtiyaç olabilir. 

Et benleri de yine hormon seviyelerindeki değişiklikler ya da kilo alımı gibi içerikler nedeniyle hamilelik döneminde ortaya çıkabilen unsurlardır. Vücudun herhangi bir bölümünde var olan et beninin büyümesi de bu süreçte söz konusu olabilir. Hamilelikte oluşan benler genel olarak doğumdan sonra kaybolma eğilimindedir. 

hamilelik belirtileri

Çeşitli Hamilelik Belirtileri 

Yukarıdakilere ek olarak hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bunun yanısıra herkesin vücudu farklı tepki verdiği ve hormon değişimleri nedeniyle değişiklik gösterdiği için çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca her zaman olmasa da aşerme vücuttaki çeşitli eksikliklerin bir belirtisi olabilir. Hamilelikte aşerme yakın zamana kadar bilimsel olarak açıklanamayan bir durumdu.  

Son çalışmalarda bu durumun psikolojik alt temellere sahip olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte bazen hamile kadınların ya da böyle bir belirtisi olmayan kişilerin toprak yemesi gibi durumlar oluşabilir. Bu tarz durumlarda çift yönlü düşünmek gerekir. İlk etken psikolojik bir temele dayanabileceği yönündedir. 

Bir diğer ayrıntı ise çeşitli vitamin eksikliklerinin ya da vücuttaki farklı eksiklikleri bu tarz bir duruma sebep olabileceğidir. Özellikle aşermeleri çok yoğun olduğu bir süreçte; gıda dışı aşermeler hekim tarafından ayrıca değerlendirilmelidir.  

Bunun yanı sıra hamilelik sürecinde çeşitli hormonlar aşerme durumu şiddetini ve sıklığını da belirlediği için bir seviyeye kadar doğal olarak karşılanabilir. Özellikle gıda dışı aşermeler de kansızlık durumunun olup olmadığı sorgulanmalıdır. Çünkü kansızlık etkeni bu tarz aşermeleri sebep olabilir. Belli yiyeceklerin dışında yukarıda da belirtildiği gibi taş veya sabun gibi aşerme çeşitleri de bazı hamilelerde görülebilmektedir. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.