Evdeki Zehirli Malzemeler: Bu Malzemeler Ömrümüzden 10 Yıl Çalıyor!


evdeki zehirli malzemeler

Evdeki zehirli malzemeleri biliyor musunuz? Günlük hayatta sıkça kullandığımız bazı malzemeler sadece sağlığımızı tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda ömrümüzden de çalıyorlar. Dünyaca ünlü bir doktor olan Mehmet Öz, bu konuda insanları uyarıyor.

Mehmet Öz, dünyanın dört bir yanından takip edilen bir kalp doktoru olup, Amerika’da yaşıyor ve sağlıklı yaşam konusunda önemli bilgiler paylaşıyor. Sağlıklı bir yaşam için nelere dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayan Mehmet Öz, aynı zamanda zararlı olduğunu belirttiği bazı alışkanlıkları da ortaya koyuyor.

EVDEKİ ZEHİRLİ MALZEMELER ÖMRÜMÜZDEN 10 YIL ÇALIYOR

Çamaşır Suyu

evdeki zehirli malzemeler
evdeki zehirli malzemeler

Amonyak ve klor gibi zararlı maddeler içeren çamaşır suyu, yüzeyleri ve beyaz giysileri temizlemek için kullanılır. Ancak, hijyen sağlamak amacıyla kullanılan bu ürün, göze temas ettiğinde, üst solunum yollarını tahriş edebilir, ciğerlere zarar verebilir ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle, sağlık için karbonat ve sirke gibi doğal alternatifler tercih edilebilir.

Böcek İlaçları

Sinek kovucu gibi yaygın olarak kullanılan böcek ilaçları da sağlık açısından tehlikeli olabilir. Mehmet Öz, kimyasal yerine doğal yöntemleri önerirken, evde çöp biriktirmemeyi ve bitkisel böcek kovucularını kullanmayı tavsiye ediyor.

Ev Kokuları

evdeki zehirli malzemeler
evdeki zehirli malzemeler

Ev içinde kullanılan spreyler ve koku çubukları, iç hava kalitesini olumsuz etkileyebilir ve solunum yollarına zarar verebilir. Mehmet Öz, temiz bir evin kötü kokmayacağını vurgulayarak, kokusuz bakım ürünlerini tercih etmeyi öneriyor.

Kahve lekesi nasıl çıkar?

Yüksek Fruktoz Mısır Şurubu

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun karaciğer üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Mehmet Öz, bu maddenin kolesterolü yükselttiğini ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu söylüyor.

Trans Yağlar

Trans yağlar, kötü kolesterolü artırabilir, iyi kolesterolü düşürebilir ve kalp-damar hastalıklarına yol açabilir. Mehmet Öz’e göre, bu tür yağlar evde kullanılmamalıdır.

Toluen

evdeki zehirli malzemeler
evdeki zehirli malzemeler

Toluen, oje, boya ve mum gibi ürünlerde bulunan bir kimyasaldır ve sinir sistemine zarar verebilir. Bu nedenle, bitkisel bazlı ürünler tercih edilmelidir.

Alkol ve Tütün

Alkol ve tütün, karaciğere zarar verebilecek toksinler içerir. Mehmet Öz, bu maddelerin aşırı tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

NPE İçeren Deterjanlar

Nonilfenol etoksilat (NPE) içeren deterjanlar, üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, temiz içerikli ürünler tercih edilmelidir

Naftalin Topları

evdeki zehirli malzemeler

Naftalin topları, kanserojen maddeler içerebilir ve sağlık açısından risk oluşturabilir. Mehmet Öz, lavanta keseri gibi doğal alternatifleri tercih etmenin daha sağlıklı olduğunu belirtiyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.