Elektrikli Battaniye Nasıl Yıkanır?


elektrikli battaniye nasıl yıkanır

Hiç düşündünüz mü? Elektrikli battaniye nasıl yıkanır? Öyle ya yıllardır bize elektrikli şeylere su değmez diye öğrettiler.

Kış geldi. Artık elektrikli battaniyeler yavaş yavaş dolaplardan sıkmaya başladı. Doğalgaz faturaları bu kadar artmışken elektrikli battaniyeler tüm gece boyunca sıcacık kalmamıza yardımcı olabilir. Ayrıca elektrikli battaniye eklem ağrıları için de iyi geliyor.

Peki ama tüm yaz boyu dolaplarda, baza altlarında kalan bu battaniyeleri nasıl temizleyeceğiz? Elektrikli battaniye nasıl yıkanır ya da yıkanır mı? Bu sorunun cevabı kafamızı kurcalıyor tabii ki çünkü tüm hayatımız boyunca elektrikle çalışan hiçbir şeyin ıslanmaması gerektiği öğretildi bize!

ELEKTRİKLİ BATTANİYEYİ YIKAYABİLİR MİYİM?

Evet, elektrikli battaniyeyi yıkayabilirsiniz, çünkü modern elektrikli battaniyelerin içindeki ısıtma elemanı tamamen yanmaz ve su geçirmez yalıtımla kaplanmıştır. Bu, elektrikli battaniyenizin çıkarılabilir bir güç kablosu olduğu sürece, onu sorunsuz bir şekilde yıkayabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak tabii alıp hemen makineye de atmıyoruz, biraz özen göstermemiz gerekiyor. Battaniyeyi yıpratmamak ve içindeki kabloların hasar görmesini önlemek için elektrikli battaniyenizi nazikçe yıkamanız önemlidir. Tabii bir de çok sık yıkamamamız gerektiğini söyleyelim.

ELEKTRİKLİ BATTANİYE NASIL YIKANIR?

Elektrikli battaniyeyi yıkamanın iki yolu vardır: Elde yıkama ve makinede yıkama. Küvetinizde ılık suda elde yıkamak en güvenli seçenektir, ancak yıkama döngüsünü kontrol edebilir veya ince ayar yapabilirseniz makinede yıkama da yapabilirsiniz.

elektrikli battaniye nasıl yıkanır
elektrikli battaniye nasıl yıkanır

Elde Yıkayın

Elektrikli battaniyeyi yıkamadan önce battaniyenin fişten çekilmiş olduğundan emin olun. Ardından üzerindeki tozlardan kurtulmak için iyice silkeleyin.

Kabloyu ve açma kapama bölümünü battaniyeden çıkarın, ardından üzerindeki tozlardan kurtulmak için iyice silkeleyin.

Battaniyenizi tamamen batırabilmek için bir küveti yeterince ılık suyla doldurun. (Sıcak su ve soğuk su, battaniyenizdeki kablolara zarar verebilir, bu nedenle yalnızca ılık su kullanın.)

Suya yaklaşık 2 yemek kaşığı normal deterjan ekleyin, ardından suyu karıştırın.

Battaniyeyi suya koyun, tamamen batırın ve yaklaşık 15 dakika bekletin.

Battaniyeyi küvetten çıkarın, temiz ılık su altında iyice durulayın, ardından hafifçe sıkın. (Kablolara zarar vermemek için battaniyeyi çok sıkmayın.)

Battaniyenizi bir kurutma teline düz bir şekilde koyun ve tamamen kuruyana bekleyin.

Çamaşır Makinenizde Yıkayın

Elektrikli battaniyeyi yıkamadan önce battaniyenin fişten çekilmiş olduğundan emin olun. Ardından üzerindeki tozlardan kurtulmak için iyice silkeleyin.

Kabloyu ve açma kapama bölümünü battaniyeden çıkarın, ardından üzerindeki tozlardan kurtulmak için iyice silkeleyin.

Battaniyeyi çamaşır makinenizin tamburuna yerleştirin. Makinede sadece battaniye olsun. Başka çamaşır eklemeyin.

Soğuk su ayarını seçin. Yumuşatıcı veya klorlu ağartıcı eklemeyin.

Hassas veya hassas program gibi çamaşır makinenizin sunduğu en kısa, en nazik programı seçin. Sıkma döngüsünün hızını ayarlayabiliyorsanız, en düşük hıza ayarlayın.

Döngüyü başlatın ve battaniyenin 2-3 dakika çalkalanmasına izin verin ve hemen ardından nazik sıkma döngüsüne geçin.  Battaniyenizi temizlemek için birkaç dakika çalkalamak fazlasıyla yeterli!

Yıkayıcınız durulamayı ve sıkmayı bitirdikten sonra, battaniyeyi kurutma makinenizde “ısısız” ayarında kurutun veya asın veya düz bir şekilde kurutun. Kurutma makinenizde kurutuyorsanız, hala nemliyken çıkarın ve düz bir şekilde iyice kurumasını bekleyin.

Bu besinler cinsel organ kokularını etkiliyor

Elektrikli Battaniye Bakımı İçin 6 İpucu

1. Ütülemeyin
Elektrikli battaniyelerin iç kabloları için yüksek ısı iyi değildir. Buna ütüden gelen ısı da dahildir, bu yüzden kesinlikle atlamak isteyeceğiniz bir adımdır!

2. Kuru Temizleme Yapmayın

Kuru temizleme, bazı eşyaları temizlemek için daha güvenli bir seçenek olabilir, ancak kesinlikle elektrikli battaniye için kullanılmamalıdır. Kuru temizleme için kullanılan kimyasallar, telleri çevreleyen koruyucu yalıtıma zarar verebilir.

3. Kabloyu veya Açma Kapama Panelini Islatmayın

Elektrikli battaniyeyi güvenli bir şekilde yıkamak için kabloyu ve/veya kumandayı çıkarabiliyor olmanız gerekir. Kesinlikle onları ıslatmayın!

4. Naftalinlemeyin!

Elektrikli battaniyenizi naftalinlemeyin!

5. Kaldırırken Rulo Yapın

Elektrikli battaniyeniz temizlendiğinde ve katlanmaya hazır olduğunda, katlamak yerine gevşek bir şekilde sarın. Battaniyeyi katlamak iç kabloları kırabilir ve zayıflatabilir.

Ayrıca kabloyu ve açma kapama panelini battaniyeden çıkarmalı ve gevşek bir şekilde sarmalısınız. Toz ve kirden korumak için sarılmış battaniyeyi ve sarılmış kabloları bir bez torba veya plastik saklama kabında birlikte saklayın.

6. Hasarlıysa Kullanmayın

Son olarak, elektrikli battaniyenizin yırtıldığını, yıprandığını veya başka bir şekilde hasar gördüğünü fark ederseniz ( özellikle hasar kabloları veya elektrikli bileşenleri etkiliyorsa), battaniyeyi kullanmayı tamamen bırakın. Elektrikli ürünler söz konusu olduğunda, üzülmektense güvende olmak her zaman daha iyidir!

Elektrikli battaniye nasıl yıkanır

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.