Şimdi size pilav yapan her kadının kafasındaki sorunun cevabını veriyoruz: Çelik tencerede dibi tutmadan pilav nasıl yapılır?

Evet, yapışmaz teflon tencerelerde pilav yapmak çok kolay. Ne dibine sarıyor, ne yanıyor. Ancak o tencereler sağlıksız. Hem yapışmasını engelleyen madde sağlığa zararlı hem de çizilince kanserojen oluyor.

Çelik tencerede dibi tutmadan pilav nasıl yapılır

Elimizde pilav yapmak için bir çelik tencere kalıyor. Ama çelik tencerede de pilavın dibi tutuyor, yanıyor. Ziyan olmuş pilava mı yanarsın, yoksa tencereyi nasıl temizleyeceğine mi!…

Yok mu bunun bir yolu diyenler için işte size müthiş bir ipucu:

ÇELİK TENCEREDE PİLAVIN DİBİNİN TUTMAMASI İÇİN

Çelik tencerede pilav yapmaya alışık olduğunuz şekilde başlayabilirsiniz. İsterseniz kavurma, isterseniz salma usulü ile pirinçleri tencereye koyup suyunu ekledikten sonra altını kısıp pişmeye bırakın.

Dibinin sarmaması için tek yapmanız gereken pilav tam pişmeden yani tam suyunu çekmemişken, henüz dibine sarmamışken altını kapatmak ve üzerini temiz bir bezle örtmek. Bezin üzerine de kapağı kapattıktan sonra bu şekilde 10-15 dakika dinlenmeye bırakın.

HEM DİBİNE SARMAYACAK HEM TANE TANE OLACAK

Siz salatanızı yapana kadar suyunu iyice çekecek ve altına yapışmadan pişmiş, tane tane bir pilavınız olacak.

Aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz. Ve hala pemmbe’nin instagram sayfasını beğenmediyseniz beğen butonuna basmayı da unutmayın 🙂