İlaçları Buzdolabında Saklamayın!


ilaçları buzdolabında saklamayın

16Hepimiz buzdolabını ecza deposu olarak kullanıyoruz. Oysa çok büyük hata yapıyormuşuz. Eczacılar “ilaçları buzdolabında saklamayın” diyor. Bakın neden?

İlaçların nasıl saklanması gerektiği konusunda bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan “Eczacınız önermedikçe ilaçlarınızı asla buzdolabında saklamayın.” dedi.

ilaçları buzdolabında saklamayınİLAÇLARI BUZDOLABINDA SAKLAMAYIN

Saydan en çok öksürük şurubu, vitamin ve ateş düşürücülerin buzdolabına konduğunu belirtti ve “buzdolabında saklanan şurupların içindeki bazı maddeler dibe çöker ve her dozda eşit miktarda ilaç alınmamış olur. Bu da tedavi sürecini etkiler.” diye konuştu.

Buzdolabında saklanan tablet ilaçların da etken maddelerinin bozulduğunu söyleyen Saydan, “sadece eczacıların buz aküsüyle teslim ettiği ya da buzdolabına koyun dediği ilaçlar dolaba konmalı, onlar da asla buzluğa ya da buzluğa yakın bir yere konmamalı.” dedi. Buzluğa konan ilaçların yapısının değişeceğini söyleyen Saydan “böyle bir hata yapıldığında ise ilaçların kullanılmaması gerekir.” dedi.

Kursept Krem Ne İşe Yarar?16

İLAÇ SAKLAMA KOŞULLARI NEDİR?

Saydan, ilaçların güneşin altına, soba, kalorifer veya ocak yanına bırakılmaması gerektiğini belirtti ve “İlaçlar ecza dolabı ya da camlı bir dolapta saklanmalıdır. Dolabın konulacağı yer; kuytu, serin, rutubet olmayan, güneş görmeyen bir yer olmalıdır. En önemlisi çocukların uzanıp alamayacağı yüksekliğe konulması ve mümkünse kilitlenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

İlaçların kutusundan çıkarılmadan saklanması gerektiğini söyleyen Saydan son kullanma tarihini görmek için bunun önemli olduğunu dile getirdi.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.