Reçel Nasıl Yapılır? Reçel Kıvamı İçin Kahve Tabağı Yöntemi!


reçel nasıl yapılır

Reçel nasıl yapılır? Muhteşem kıvamlı reçeller için kahve tabağı yöntemini biliyor muydunuz?🚀

Reçelinizin kıvamı bir türlü tutmuyor mu? Sıcakken kıvamı bir türlü anlayamıyor, biraz daha kaynasın diye beklerken reçeliniz kaskatı mı kesiliyor.

Ya da katı olacak endişesiyle erkenden ocaktan alıyor ve soğuyunca su gibi bir reçelle mi karşılaşıyorsunuz.

Reçelin kıvamını anlamanın çok basit bir yolu var: Kahve tabağı yöntemi. Ancak bu yöntemi anlatmadan önce size hemen hemen tüm meyvelere uygulayacağınız klasik bir reçel nasıl yapılır? konusunu anlatmak istiyoruz.

İrmik Helvası ile İrmik Tatlısı arasındaki fark nedir?

reçel nasıl yapılır REÇEL NASIL YAPILIR?

Elma, çilek, kayısı gibi meyvelerden yapılan reçeller, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ev yapımı reçeller, hazır ürünlere göre daha doğal ve lezzetlidir. Eğer siz de evinizde doğal ve sağlıklı bir reçel yapmak istiyorsanız, aşağıdaki tariflerimizi deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 kg meyve
  • 750 g toz şeker
  • 1 adet limonun suyu

Hazırlanışı:

  1. Meyveleri yıkayın ve kabuklarını soyun. Küçük parçalar halinde doğrayın.
  2. Tencereye doğranmış meyveleri koyun ve üzerine toz şekeri ekleyin. Karıştırın ve 2-3 saat bekletin. Bu süre içinde meyveler şekerle birlikte suyunu salacak ve reçelin kıvamını almasını sağlayacaktır.
  3. Tencereyi ocağa koyun ve meyvelerin şekerle birlikte kaynamasını sağlayın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve reçel kıvamını alana kadar karıştırarak pişirin.
  4. Sıcakken kavanozlara doldurun ve ağzını sıkıca kapatın. Ters çevirin ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kavanozları tekrar düzeltin ve serin ve kuru bir yerde saklayın.

Bu tarifte kullanılan malzemeler ve yapım aşamaları, özellikle evde yapılan doğal reçeller için oldukça standarttır.

Yuvarlak kekten kalp kek yapımı

REÇELİN KIVAMI NASIL TUTTURULUR?

Reçelin kıvamını tutturmak için kahve tabağı yöntemi kullanıyoruz.

🎯 Yöntem basit. Porselen kahve tabağını reçel yapmaya başlarken dondurucuya koyun. Ocaktaki reçel kıvamlanmaya başlayınca çıkarın ve tabağa 1 kaşık reçel akıtın. Reçel önce su gibi akar ama birkaç saniye içinde tabağın soğuğuyla kıvam alır. Kıvamı ne tam sulu ne de tam koyuysa olmuş demektir. Ocaktan alın ve kavanoza koyun.

Değilse biraz daha kaynatın ve aynı yöntemle kıvamı tutturmaya çalışın.

Nasıl yapılacağını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.