Ihlamur Çayı Tekrar Demlenebilir mi?


ıhlamur çayı

Ihlamur Çayı Tekrar Demlenebilir mi?

Ihlamur, ülkemizde en çok tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisinden dolayı tercih edilmektedir. Ihlamur, demlenmesi oldukça kolay ve pratik bir içecektir. Ancak bazı kişiler, ıhlamur çayının tekrar tekrar demlenip demlenemeyeceği konusunda tereddüt yaşayabilmektedir.

ıhlamur çayı

Limon sosu yasaklandı!

Ihlamur Tekrar Demlenirse Ne Olur?

Ihlamur, ilk demlendiğinde içerdiği tüm faydalı bileşenleri suya verir. Bu nedenle, ıhlamur çayını tekrar tekrar demlemenin hiçbir faydası yoktur. Aksine, ıhlamur çayı tekrar demlendiğinde içerdiği faydalı bileşenler azalır ve çay daha az lezzetli hale gelir.

Ihlamurun tekrar demlenmesinin bir başka dezavantajı ise, çaydaki antioksidan miktarının azalması ve çaya zararlı bakterilerin bulaşmasıdır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden korumaya yardımcı olan önemli bileşenlerdir. Serbest radikaller, hücrelere zarar vererek kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara neden olabilir.

ıhlamur çayı

Deliksiz bir uyku için 10 etkili yol

IHLAMUR NASIL DEMLENMELİ?

Ihlamuru doğru şekilde demlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. Bir demlik veya bardağa 1 su bardağı kaynamış su koyun.
  2. Suyun içine 1-2 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği ekleyin.
  3. Ihlamurun rengi dönünceye kadar 5-10 dakika demleyin.
  4. Ihlamur çiçeklerini süzüp çayı içebilirsiniz.

Ihlamuru daha lezzetli hale getirmek için içine limon, bal veya tarçın ekleyebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.