Saç Boyası Numaraları Ne Anlama Geliyor?


Saç Boyası Numaraları

Saç Boyası Numaraları Ne Anlama Geliyor?

Saçımızı boyarken doğru boya seçmek çok önemli. İstediğimizden koyu ya da açık bir saç istemeyiz değil mi? Ya da soğuk tonda ışıltılar isterken kim saçında kızıllık görmek ister ki?

O yüzden saç boyası seçerken üzerindeki numaraların ne anlama geldiğini bilmek çok önemli. Şimdi sana saç boyası numaraları ne anlama geliyor tek tek anlatacağız.

Kadınlar için saç dökülmesi doğal tedavileri

SAÇ BOYASI NUMARALARI

Saçlarını boyadığına göre boyayı numarasına göre alman gerektiğini biliyorsundur. Bazı boyalarının üzerinde 2 bazılarında 3 rakam olur.

Saçlarını sık sık boyuyorsan, saç boyası kutusunun üzerinde, özellikle saç rengi isminin üzerinde bazı numaralar yer aldığını gözlemlemişsindir. İşte bu numaralar, aslında esas saç rengini ortaya koyuyor.

İlk gördüğün numara ana rengi, virgülden sonraki numaralar ise bu ana saç rengi üzerindeki yansımaların yani ışıltıların renklerini temsil ediyor.

Saç Boyası Numaraları
Saç Boyası Numaraları

Saç boyası numaralarının amacı, kişinin doğal saç renginin ne kadar açılacağını ya da hangi tonların saç rengine uygun olduğunu belirlemek. Örneğin doğal saç rengi istiyorsan saç renginden en fazla 2-3 ton açık bir saç rengi denemelisin. Saç rengin kahve tonlarındaysa ve doğal ama daha açık tonlar denemek istiyorsan kumral tonlarını denemen gerekir.

ANA RENK, YOĞUN YANSIMA VE HAFİF YANSIMA NEDİR?

Saç boyaları, ana renklerine ve yansımalarına göre isimlendirilir. Uzaktan bile açıkça belli olan, “saçın ne renk” sorusunun cevabı olabilen ana renkler, çok açık sarıdan siyaha kadar uzar ve 1’den 10’a kadar numaralandırılır.

ANA RENKLER

nihal candan'ın kocası

SAÇ BOYASI NURAMALARI NELERDİR?

Saç boyası numaralarının noktadan önceki kısmı genellikle 1’den 10’ kadar koyu renkten açık renge doğru gider ve saçın alacağı ana rengi ifade eder. Renk paletindeki renkler şöyledir:

 1. Siyah
 2. Çok Koyu Kahve veya Çok Koyu Kestane (Siyaha yakındır)
 3. Çok Koyu Kahve veya Çok Koyu Kestane
 4. Koyu Kahve veya Kestane
 5. Açık Kahve veya Kestane
 6. Koyu Kumral
 7. Kumral
 8. Açık Kumral veya Koyu Sarı
 9. Sarı
 10. Açık Sarı

1 numara en koyu renk olan siyahken, bu renk kademe kademe açılarak, 10 numara olan açık sarıya doğru uzar. Yukarıdaki tabloda hangi saç renginin hangi numarada yer aldığını da bulabilirsin.

Yansımalar

nihal candan'ın kocası

Yansıma ise daha yakından belli olan, saç rengine hareket katarak farklılaştıran nüanslardır. Yansımalar, yoğun ve hafif yansıma olarak da 2’ye ayrılır. Noktadan sonraki ilk kısım ara renklerdir, ikinci kısım ise yansıma rengi ifade eder. Bu renkler şöyledir:

 1. Doğal
 2. Küllü
 3. İrize (Morumsu yansıma)
 4. Dore (Altın sarısı yansıma)
 5. Bakır
 6. Akaju (Kızılımsı yansıma)
 7. Kızıl

Yoğun yansıma: Yoğun yansıma, virgülden sonra gelen ilk rakamdır ve saçta daha sık bulunan nüansları ifade eder.

Bazı saç boyalarında farklı sayılar görülebilir. Bunun için saç boyası renk kataloglarına bakılması tavsiye edilir.

Hafif yansıma: İkinci rakam ise hafif yansımadır ve daha belli belirsiz yansımaları ifade eder.

Yansımalar temel olarak sıcak ve soğuk yansımalar olarak gruplandırılır. 1, 2, 7, 8 soğuk yansımaları, 3, 4, 5, 6 ise sıcak yansımaları ifade eder.

Saç boyası numarası örnekleri:

Öğrendiğimiz bilgiyi biraz da örneklerle pekiştirmek istiyoruz. 🙂

nihal candan'ın kocası

nihal candan'ın kocası

Saç Boyası Numaralarında Özel Seriler 

Saç boyası numaraları arasında özel seriler de bulunur. Bu seriler, belirli tonlara veya renk etkilerine odaklanır. Örneğin:

 

 • Altın tonları: Altın tonları, saça sıcaklık ve parlaklık katmak için kullanılır. Bu tonlar genellikle “6.3” gibi numaralarla ifade edilir ve saçı altın sarısı veya altın kahverengi tonlara dönüştürür.
 • Kül tonları: Kül tonları, saça daha soğuk ve mat bir görünüm vermek için kullanılır. Bu tonlar genellikle “8.1” gibi numaralarla ifade edilir ve saçı kül sarısı veya kül kahverengi tonlara dönüştürür.
 • Kızıl tonları: Kızıl tonları, saça canlılık ve enerji katar. Bu tonlar genellikle “4.6” gibi numaralarla ifade edilir ve saçı koyu kızıl tonlara dönüştürür.
 • Bakır tonları: Bakır tonları, saça sıcaklık ve yoğunluk katmak için kullanılır. Bu tonlar genellikle “7.4” gibi numaralarla ifade edilir ve saçı bakır kızılı veya bakır kahverengi tonlara dönüştürür.

Bu özel seriler, saç boyası numaralarında belirli tonları tercih eden kişiler için ideal seçenekler sunar.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.