Kadınlar İçin Saç Dökülmesi Doğal Tedavileri Nelerdir?


Saç dökülmesi doğal tedavileri

Saçlar, şüphesiz her birey için önemli bir detaydır, ancak kadınlar için önemi çok daha büyüktür. Bu sebeple saç dökülmesi doğal tedavileri hakkında bilgi sahibi olmak da yine kadınlar için çok daha büyük bir önem arz etmektedir.

Saç dökülmesi belli bir cinsiyete özgü bir problem olmadığı gibi, belli yaş aralığındaki kişilere özel bir problem de değildir. Elbette, yaşlandıkça vücuttan eksilen vitamin ve minareller sebebiyle saç dökülmesi ve bunun gibi pek çok problemin yaşlılarda görülme sıklığı daha çoktur. Ancak bu doğal bir süreçtir, yani yaşlılıktaki saç dökülmesini bir “problem” olarak ifade etmek doğru değildir esasen.

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Gençlerde ve yetişkinlerde de sıklıkla görülen saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Özellikle günümüzde genç ve genç yetişkinlerde eskiye oranla görülme sıklığı artan bu problemin uzmanlarca en büyük sebepleri şunlardır:

 • Düzensiz beslenme
 • Hormonal problemler
 • Genetik etkenler
 • Kimyasal ürünler
 • Kemoterapi (kanser hastalarında)
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Doğum ve hamilelik süreci
 • Stres

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Bu faktörlere ek olarak çeşitli hastalıklara bağlı olarak kullanılan birtakım ilaçlar da saç dökülmesinde etkin rol oynayabilir. Günümüzde ise diğer pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi, saç dökülmesinin de en büyük sebebi stres olarak gösterilmektedir. Bu sebeple saç dökülmesi doğal tedavileri hakkında bilgi vermeden önce, saç dökülmesinden muzdaripseniz, her şeyden önce kendinizi stres ve sıkıntıdan uzaklaştırmanız gerektiğini söyleyelim.

Şimdi ise saç dökülmesine doğal yöntemlerle nasıl savaş açacağımızı görelim!

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Yumurta

Saçlarımız, keratin adı verilen protein parçacıklarından oluşur. Bu proteinin azalması, saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Yumurtada bulunan H vitamini ise keratin üretimine katkı sağlamaktadır. Bu sebeple yumurta ile oluşturulacak doğal bir karışım, saçlarınızdaki vitaminleri destekleyerek saç dökülmesinin azalmasını sağlayacaktır.

Bu karışımı hazırlamak için bir kaseye iki adet yumurtayı kırın ve üzerine iki yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. İyice karıştırdığınız karışımı ince bir fırça yardımıyla saçlarınıza sürün ve bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Karışımı uygulamadan önce saçlarınızın temiz olduğundan emin olun.

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Aloe Vera

Pek çok problemin giderilmesinde uygulanabilecek doğal çözüm önerilerinde en sık karşılaştığımız ürün olan aloe vera, saç dökülmesi doğal tedavileri başlığında da bizleri yalnız bırakmıyor!

Aloe vera bitkisinin içeriğindeki jel, saç derinizi besleyerek saçlarınızın dökülmesinin önüne geçecektir. Zaten saçlar için kullanılan kozmetik ürünlerin içeriğine bakarsanız, neredeyse hepsinin içerisinde aloe vera jelinin bulunduğunu görebilirsiniz. En saf haliyle aloe vera jelini saçlarınıza sürerek uygulayabileceğiniz gibi, jeli bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile karıştırarak da saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Her iki yöntemde de jeli saçlarınıza beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Yarım saat ile bir saat arası bir süre beklettikten sonra saçlarınızı ılık su yardımıyla durulayabilirsiniz.

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Yağ

Saç dökülmesinde, bilinen pek çok yağın oldukça etkili olduğu görülmüştür. Herhangi bir yağ, diğerinden daha etkili olmadığı için, saçlarınıza uygulayabileceğiniz yağların hepsini tek bir başlık altında toplamayı tercih ettik. Saç dökülmesi doğal tedavileri kapsamında kullanabileceğiniz yağlar şunlardır:

 • Zeytinyağı
 • Argan Yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Çam Terebentin Yağı
 • Badem Yağı
 • Lavanta Yağı

Zeytinyağını ayrı olarak kullanabileceğiniz gibi, diğer bitkisel yağların içerisine katarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede diğer yağların etki gücünü de artırmış olursunuz.

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Diğer Çözüm Yöntemleri

Saç dökülmesi doğal tedavileri oldukça geniştir. Yukarıda belirtilen ürünleri kullanarak saçlarınızı besleyip, dökülmelerinin önüne geçebileceğiniz gibi, yaşamınızda birtakım sağlıklı değişikliklere giderek de bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Düzenli uyuyun.Uyku düzeniniz pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi, saç dökülmelerinde de oldukça etkilidir.

 

 • Beslenme düzeninizi değiştirin. Sağlıksız beslenmek, vücudunuzda vitamin kaybına yol açabilmektedir. Düzenli beslendiğiniz takdirde vücudunuz gereken vitamin ve mineralleri düzenli salgılayarak sağlığınızı destekleyecektir.

 

 • Alkolden ve sigaradan uzak durun. Bu iki alışkanlık, pek çok sağlık problemine yol açabileceği gibi, saçlarınız için de güçlü bir sorun teşkil edebilmektedir.

Saç dökülmesi doğal tedavileri

Saç dökülmesi, pek çok açıdan oldukça doğal ve tedavi edilebilir olmasından ötürü çok da ağır olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak saçlarınız olağandışı bir hızla ve büyük miktarlarda dökülüyorsa bir dermatoloğa görünmeniz, sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Bu gibi durumlarda dökülmenin neden kaynaklı olduğunu bilmek önemlidir. Sorunu doğru tespit edebilirseniz, çözümü o kadar rahat bulabilir ve tedavi sürecinde doğal çözümlerden destek alabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.