Keyifli Bir Piknik Sonrası Kıyafetlerden Mangal Kokusu Nasıl Giderilir?


Mangal kokusu nasıl giderilir

Sıcak ve güneşli bir günde keyifli bir piknikten daha ideal çok az aktivite vardır. Ancak her piknikçinin ortak bir sorunu, doğal olarak da bir sorusu var: Mangal kokusu nasıl giderilir? Gelin bu soruya birlikte cevap bulalım.

Evet, güneşli bir günde, kuş cıvıltılarının hakim olduğu bir kırsalda piknik düşüncesi, kuşkusuz hepimizin içini ısıtıyor. Ancak her güzel şeyin kötü bir yanı olmak zorunda elbette. Güzel bir pikniğin kötü yanı da, adeta kıyafetlerimizin içine sinen ve çok zor bir şekilde çıkan yoğun mangal kokusu.

Mangal kokusu nasıl giderilir

Peki kıyafetlerimize sinen mangal kokusu, güzel ve keyifli bir piknikten vazgeçmek için yeterli ve geçerli bir sebep olabilir mi? Cevabınız evet ise bu yazımız sizin için!

Bu yazımızda mangal kokusu nasıl giderilir sorusuna birden fazla yanıt, bu koku yüzünden ertelenen pikniklere ise kesin bir çözüm getiriyoruz! Üstelik bu çözüm önerilerinin hiçbirinde çamaşır suyu, deterjan vb. gibi kimyasal maddeler yok, limondan sirkeye her biri, doğal ve katkısız malzemelerden oluşan yöntemler.

mangal kokusu nasıl giderilir

Limonlu Su Karışımı

Bu karışımı hazırlamak için elinizde bulunması gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 adet limon
  • 4 bardak sıcak su
  • Sprey şişesi

Karışımın nasıl hazırlandığını anlatmadan önce, bu karışımda limon yerine limon tuzu da kullanabileceğinizi belirtelim. Bu durumda 1 adet limon yerine, iki yemek kaşığı limon tuzu kullanmanız gerekmektedir. Şimdi karışımın hazırlanışı ve uygulanışına geçebiliriz:

Öncelikle bir limonun suyunu sıkın ve sıcak suyun içerisine katın. Suyu biraz karıştırdıktan sonra bir sprey şişenin içerisine karışımı dökün. Mangal kokusunun sinmiş olduğu kıyafetlerinizin üzerine karışımı sıkın. Karışımı uyguladığınız kıyafetlerinizi güneş gören açık bir alanda minimum 3 saat bekletin. Üç saatin sonunda kıyafetlerinizdeki rahatsız edici kokunun gitmiş olduğunu göreceksiniz!

mangal kokusu nasıl giderilir

Beyaz Sirke

Yalnızca mangal kokusu nasıl giderilir sorusuna değil, genel olarak kıyafetlere sinen kokular nasıl giderilir sorusuna verilebilecek en mükemmel cevaplardan biri sirkedir. Kıyafetlerdeki istenmeyen kokulardan kurtulmak için her türlü sirke etkili olacaktır ancak beyaz sirkenin etkisi diğerlerine oranla daha güçlüdür.

Beyaz sirkeyi kıyafetlerinize sinen kokulardan kurtulmak amacıyla kullanmanın iki yolu vardır:

  • Çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır makinenizde yumuşatıcıyı koyduğunuz haneye bir kap kadar beyaz sirke ekleyin.
  • Bir leğeni sıcak su ile doldurun ve içine bir su bardağı beyaz sirke ekleyin. Kokudan arındırmak istediğiniz kıyafetleri yarım saat kadar sirkeli suyun içerisinde bekletin. Yarım saatin ardından kıyafetlerinizi karışımın içerisinden çıkararak soğuk su ile durulayın.

Her iki yöntemle de beyaz sirkenin antiseptik özelliği ile kıyafetlerinizdeki istenmeyen kokular uçup gidecektir.

mangal kokusu nasıl giderilir

Karbonat

Temizlik denildiğinde akla gelen isimlerden biri sirke ise diğeri de karbonattır. Karbonat, emici özelliğe sahip bir madde olduğundan dolayı kıyafetlerinize etkili bir şekilde nüfuz ederek kötü kokuları yok eder. Karbonatlı basit bir karışım hazırlayarak mangal kokusu nasıl giderilir sorunsalını anında çözüme kavuşturabilirsiniz.

Mangal kokusunun sinmiş olduğu kıyafetlerin üzerine bir miktar karbonat serpin ve yirmi dakika ile yarım saat arası bir süre boyunca karbonatı kıyafetlerinizin üzerinde bekletin. Bu sürenin ardından bir fırça yardımı ile karbonatı kıyafetlere yedirerek dağıtın, ardından su ile iyice yıkayın. Güneş gören bir yerde kıyafetlerinizi kuruttuktan sonra güzel kokulu kıyafetlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca karbonatın kıyafetlerinizi beyazlatma ve renklerini canlandırma özelliği de bulunmaktadır. Bu şekilde kıyafetleriniz yalnızca güzel kokmayacak, aynı zamanda yeni gibi de görünecektir.

mangal kokusu nasıl giderilir

Portakal Kabuğu

Mangal kokusu nasıl giderilir sorusuna yönelik sunduğumuz çözüm önerilerinin sonuncusu: Portakal kabuğu kullanmak.

Narenciyeler ailesine mensup portakalın kabukları, enfes kokusu ile kıyafetlerinizdeki kötü kokuları bastırıp, nötrleyerek daha güzel kokmalarını sağlayacaktır. Bu yöntemde mandalina veya greyfurt gibi farklı narenciyeleri de kullanabilirsiniz fakat bunların kabukları, portakal kabuğu kadar baskın kokulu olmadığı için, portakal kabuğu kadar etkili olmayacaktır.

Portakalı giysilerinizdeki ter, mangal ve kızartma gibi kokulardan kurtarmada kullanmak için bir portakalın kabuğunu soyarak su dolu bir tencerenin içine atın. Suyu kaynatın ve kıyafetlerinizi tencerenin içine atın. 5 dakika boyunca suyun içerisinde beklettiğiniz kıyafetleri yaklaşık üç saat sonra güzelce yıkayın ve kurutun. Hepsi bu kadar!

Piknikleriniz bundan sonra mangal kokuları yüzünden ertelenmek zorunda değil çünkü mangal kokusunu giysilerinizden çıkarmanın bir değil, birçok yolu var!


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.