Neden Çiğ Tavuk Yıkanmaz?


Neden Çiğ Tavuk Yıkanmaz

Çiğ tavuk yıkanır mı yıkanmaz mı? Bu soru kafanızda dönüp duruyorsa cevabı baştan verelim. Hayır yıkanmaz.

Tavuğu alıp eve geldiniz. Pişirmeden önce kim bilir kimler elledi, nerelere dokundu diye düşünüp yıkamak isteyebilirsiniz. Ancak inanın ki yıkanmamış tavuk yıkanmış tavuktan daha hijyeniktir.

ÇİĞ TAVUK KESİNLİKLE YIKANMAZ

Uzmanlara göre tavuğu pişirmeden önce yıkamak tavuğun üzerindeki bakterilerin mutfağa yayılmasına neden oluyor. Ayrıca yıkama bakterileri yok etmiyor. Ancak sağlıklı bir pişirme ile bu bakteriler ölüyor.

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çiğ tavuğun üzerindeki bakteriler ete sıkıca tutunuyor ve yıkayarak yok olmadığı gibi çoğalıyor. Kampilobakterin denilen bu bakteriler yıkama esnasında su damlacıklarının sıçraması yolu ile lavaboya, ellere, mutfak gereçlerine hatta giderler yoluyla suya karışıyor. O yüzden çiğ tavuk kesinlikle yıkanmamalı. Ancak temas ettiği kesme tahtası, bıçak gibi eşyalar iyice yıkanarak bakterilerden arındırılmalı. Elleri de unutmamalı.

Bu söylenenler çiğ et için de geçerli. Eti de pişirmeden önce yıkamamak gerekiyor.

Ama korkmayın, hem tavuk hem et iyice pişirildiğinde bu bakterilerden arınıyor. İyice derken etin ve tavuğun en kalın yerinin en az 165 derece olması kast ediliyor.

Düğmelerin Arasından İç Çamaşırınız Görünmesin


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.