Mutfağınızda detaylı bir temizliğe girdiğinizde yemeğinizin tadını etkileyebileceğinizi biliyor muydunuz? Malesef uzun süre uğraştığınız bulaşıkta veya leke çıkarırken yaptığınız bir hata akşam yemeğinizin tadını etkileyebilir. Bu hataları gözden geçirin ve yapıyorsanız hemen yeni alışkanlıklar edinin. Sonucunda yemekleriniz daha lezzetli olabilir.

BULAŞIK SABUNU NASIL OLMALI?

Konu bulaşık deterjanı ve sabunu olduğunda ürünler arasında çok bir fark olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Oysa kimi bulaşık malzemeleri oldukça ağır kokulara sahiptir. İçine öyle yoğun ve ağır kokular katarlar ki bulaşıklarınızın üstüne siner. Kimse tabağından sabun tadı veya kokusu almak istemez. Bu yüzden kokusu güzel ama çok ağır olmayan bir sabun seçmeye özen gösterin.

Ayrıca fazla sabun veya deterjan kullanmak doğru değildir. Durulaması daha zor olur ve bulaşıklarda kimyasal kalıntısı kalabilir.

DURULAMAYI ATLAMAYIN

Bulaşık yıkamak en can sıkıcı ev işlerinden biri olsa da durulamayı asla atlamamalı ya da hızlıca bırakmamalısınız.  Durulama, dikkatlerden kolayca kaçabilen bir detaydır. Halbuki dolaba kaldırılan kasede sabun kalmasını kimse istemez. Yemeklerinizi köpüklerden ve sabun kokularından kurtarmak adına iyice durulamalısınız.

FIRININ İÇİNİ DOĞRU TEMİZLEYİN

Fırını doğru temizlemek için her kullanımdan sonra temizlemek gerekmez. Yalnızca dökülmeler ya da leke oluşumları fark ettiğinizde bunu yapmalısınız. Örneğin; fırına tavuk attıysanız ve yağı fırının zeminine döküldüyse hemen temizlenmeli. Eğer orada unutulur veya bırakılırsa ertesi gün pişireceğiniz kekin tadı her zamanki gibi güzel olmayacaktır.

BULAŞIK MAKİNESİNE NE KOYMAMALI?

Ağır kokulu ve çıkması zor kokulara sahip besinlere batırılmış çatal ya da bıçak hemen bulaşık makinesine konmamalı. Bunun en iyi örneği sarımsağı doğradığınız bıçaktır. Eğer bir süre lavaboda suyun içinde bırakmazsanız ve önce elde yıkamazsanız tüm bulaşık makinesi sarımsak kokar. Hatta bazı sarımsak parçaları, önceden dikkatlice temizlenmediği için rendeden veya bıçaktan başka bulaşıklara geçebilir. Bu hata taze tadı olan bir yemeği engelleyecektir…