Kek iştahımız kabardığında hemen mutfağa girip yaptığımız, misafirlere sunduğumuz ve çeşit çeşit yediğimiz harika bir tatlıdır. Bir zaman sonra pratik hale gelir ve kek tarifi sıradanlaşır. Ancak her zaman akılda tutulması gereken küçük dokunuşlar vardır. Bu dokunuşlar kekin tadını baştan aşağı değiştirebilir bu yüzden mükemmel kek için ipuçları mutfağınıza yeni bir tat katacak.

1-Oda Sıcaklığı

Keke koyacağınız her malzeme aynı odada, aynı sıcaklıkta bir süre bekletilmeli. Yağ, yumurta,süt… her şey. Örneğin birleşmiş yağ ve şeker kremamsı bir karışım olmuşken eklenecek soğuk süt ve yumurta her şeyi bozabilir.

2- Tam Karıştır

Yağ ve şeker uzun süre dikkatinize ihtiyaç duyar. Bir kaç kere çırpıp bırakmayın. Dakikalarınızı harcayın ve krema haline gelene kadar karıştırmayı ihmal etmeyin. Karışımın rengi yağla beraber git gide açılmalı ve kremamsı yapıya ulaşmalı.

3-Bir Malzemeyi Başka Bir Tanesiyle Değiştirme

Bir çok kek yağa ihtiyaç duyar. Margarinle başka tür bir katı yağ arasında değişim yapmak tabi ki fark etmez. Ancak katı yağınızın bittiğini fark edip sıvı yağ ile telafi etmeye çalışmanız asla işe yaramayacaktır.

4-Kaseyi Sıyır

Kekin hamurunu karıştırdıkça un ve yağ parçaları kenarlara yapışıp kalabilir. Karışıma tamamen dahil olamazlar. Özellikle kasenin alt kısmına ve yanlarına baskı yaparak mutlaka onları da dahil edin. Azıcık eksik kalsın bir şey olmaz demeyin.

5-Kabı Mutlaka Hazırla

Pişireceğiniz kabın şekli ne olursa olsun, mutlaka yağlayın ve unlayın. Bu kekin kabarmasına yardımcı olacak ve anne eli değmiş tadı verecektir. Üstelik kekin pişerken kaba yapışması başınıza iş çıkaracaktır.

6-Fırındayken Kontrol Et

Elinizdeki tarif ne olursa olsun bitmesi gereken zamandan 5 dakika önce mutlaka tekrar bakın. Çoğu zaman verilen zamanlar yanlış çıkabiliyor. Kekin fazla pişmesini hatta yanmasını istemeyiz. Güzel pişmiş kek ortasına bastırıldığında hareket edendir.

7-Çeşitli Tadlar

Evde toz şeker azdır, hep yaptığınız tariften başka bir tat almak istiyorsunuzdur ya da şeker krizine girmişsinizdir. Kekinize içinizden gelen bir malzemeyi katın. Reçel gibi. Şekerin yerine geçeceği gibi, aroma da katmış olacak.