Anne Babanın Kişiliği Çocukları Nasıl Etkiliyor?


anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor

Ebeveynlerin yani anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor sorusu özellikle son zamanlarda çok sık aratılıyor ve gündemden düşmüyor. Bu sorunun birden çok cevabı vardır. Fakat özünde sorunun cevabı sizde ve çocuğunuzda yatmaktadır.

Çocuk doğduğu andan itibaren aranızda oluşan bağ ve ilişki bile ilerde çocuğun sizin kişilik özellikleriniz ve davranışlarınızdan ne kadar etkileneceği üzerinde etkili olabiliyor. Bu yüzden ebeveynler olarak amacınız her zaman iyi şekilde örnek olmaya çalışmak olmalıdır.

anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor

Çocuğun Anne ve Babaya Olan Güveni

Özellikle 5’li 6’tılı yaşlara kadar daha okul süreci de başlamadığından dolayı çocuk sürekli aile ile ilişki içinde oluyor. Bunda dolayı çoğunlukla hissedilmese dahi çocuk özellikle bu dönemde anne ve babanın kişilik özellikleri ve davranışlarından etkilenmeye ve bunları özümsemeye çalışıyor. Burada çocuğun ahlaki bilinci tam oturmadığı için sizin ağzınızdan çıkan herhangi bir kötü söz ya da uygunsuz hareket eğer çocuğun hoşuna gittiyse bunu kopyalayabiliyor. Bu süreçte bu durum bazen birinin gülme stilini kopyalamadan tutun ağzından çıkan kötü sözlere alışma ve onları ağzından düşürmemeye kadar gidebiliyor.

kibariye

Özellikle bu yaşlarda çocuk sizlere çok güvendiği için “anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor?” sorusu çocuk bu yaşlardayken çok sık sorulmalı ve bunun bilincinde olarak çocuğun yanındaki davranışlarınızı biçimlendirmelisiniz. Sonrasında ise çocuğa uygun ve basite indirgenmiş bir dil ile ahlaki bilinci vermeye çalışmalısınız. Ancak bu şekilde çocuğunuza iyi örnek olabilirsiniz.

anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor

Küçük Yaşlardaki Davranış ve Kişilik Kopyalamaya Yönelme Durumu

Küçük yaşlarda çocuk kendi kişiliğini tam oturtamamıştır. Bu sebeple özellikle birilerinden gördüğü hareketleri ya da hal ve tavırları sorgulamadan kopyalayabilir. Burada çocuk için tek kıstas bu hareketin hoşuna gidip gitmediğidir. Bu süreçte bu yönden bilinci tam oturmadığı için beyninde bu durumları bu şekilde ayırır.

Sürekli sizin yanınızda olduğu süreçlerde ettiğiniz laflara ve yaptığınız hareketlere hatta hal ve tavırlarınıza bile dikkat etmelisiniz. Küçük yaşlarda sizi bu şekilde taklit ettiğinde gülebilirsiniz ya da normal karşılayabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki bu durum ilerleyen yaşlarda ve çocuk büyüdükçe kendini çok daha farklı şekillerde gösterebilir. Bu yüzden anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor diyorsanız araştırma yapmalı ve bu süreçte öğrendiklerinize uygun hareket etmeye özen göstermelisiniz.

kibariye

Anne ve Babadan Görülen Tüm Davranışların Doğru Zannedilmesi Durumu

Çocuk ile ebeveynler arasında özellikle çocuğun hayatının ilk yıllarında kopmayan bir güven ilişkisi oluşabilir. Bu yüzden oluşan bu güven ilişkisinin farkında olunmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Oluşan bu güven ilişkisi bir yönden bakıldığında iki kenarı keskin bir kılıç gibidir. Bu kılıcın iyi ya da kötü yönde etki etmesi ise aileye bağlı olarak değişim gösterebilir. Çünkü size sonuna kadar güvenen çocuk yaptığınız hareketleri ve kişilik özelliklerinizi sanki en doğrusu bu tavrında izleyebilir ve bunları özümsemek isteyebilir.

kibariye

Ebeveynlerin hal ve hareketlerinde dikkatli olması çok önemlidir. Özellikle çocuğunuzun yanında sizin de olumsuz olduğunun farkında olduğunuz kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Bu durum ebeveyn içinde bazen zor olabilir. Fakat ancak bu şekilde çocuğunuzun gelecekte daha net şekilde ortaya çıkacak kötü huylardan koruyabilirsiniz. Şunu bilmelisiniz ki çocuğunuzun küçüklüğünde sizden özümsediği bir kişilik özelliği hiç beklemediğiniz bir yerde çocuğunuz hayatına dahil olabilir ve bunu çok geç fark edebilirsiniz. Bu yüzden bu zorluğun üstesinden gelmelisiniz.

Anne ve Babalar Bu Konuda Ne Yapabilirler?

Anne ve babaların yapabileceği birçok şey vardır.

  • Öncelikle ebeveynler anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor sorusu karşısında yeterince araştırma yapmalı ve bu konuda bilgi sahibi olmaya özen göstermelidirler.
  • Sonrasında öğrendiklerini uygulamaya dökmeli ve çocuklar ile birlikte vakit geçirirken olumsuz kişilik özelliklerini bir kenara atmaya kendilerini adapte etmeliler.

kibariye

  • Çocuğun yanındayken özellikle ağır küfürlerden kaçınmalılar. Argo kullanımına ise olabildiğince dikkat etmeliler. Bu duruma özellikle arkadaş ya da akraba ortamındayken dikkat etmeliler.
  • Çocuklarına verdikleri öğütleri ve önerileri kendileri de gerçek hayatta uygulamaya dökmeliler. Bunun en basit örneği eğer çocuğa kitap okumasını tavsiye eder ve sizde okursanız bu tavsiyenizin çok daha etkili olmasıdır. Çünkü çocuklar özellikle küçüklüklerinde söylediklerinizden çok yaptıklarınızı uygulamaya meyilli olurlar.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.