Sütüm Yetmiyor Diye Üzülmeyin 


sütüm yetmiyor diye üzülmeyin

Sütüm Yetmiyor Diye Üzülmeyin 

Özellikle yeni anne olanların en büyük endişesidir; ancak sütüm yetmiyor diye üzülmeyinHer bakımdan bir mucize kaynağı olarak görülen ve eşsiz bir besin olan anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle bebeğini ideal süre boyunca anne sütünden mahrum etmek istemeyen annelerin en çok dikkat ettiği konulardan birisi; sütünün yetip yetmeyeceği endişesidir. 

Kaliteli ve bol anne sütü için bazı temel ipuçları vardır ve bunlar takip edildiği takdirde sütünüz yeterli mi ya da bebeğinizi aç kalır mı gibi endişelerin ortadan kalktığı görülür. Bir annenin bebeğine verebileceği belki de en değerli şeylerden birisi olan anne sütü; bebeğinizin daha ilk andan itibaren duygusal, ruhsal ve fiziksel gelişimi açısından gerekli tüm unsurları barındırır. Ayrıca anne ve bebek arasında o kuvvetli bağın oluşmasında çok katkı sağladığı bilinen emzirme kültürünün es geçilmemesi önemlidir. 

Bol ve Kaliteli Anne Sütü İçin Püf Noktalar 

Doğru emzirme yönteminden uyku etkenine varana kadar pek çok içerik bu anlamda önemlidir. Anne sütünün zaten yapısı gereği bebeğe uygun tasarlanmış olmasının yanı sıra daha bol ve kaliteli bir şekilde sürdürülecek emzirme için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlar temel olarak aşağıdaki şekildedir. 

Sütüm Yetmiyor Diye Üzülmeyin 

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme 

Anne sütünün bebeğe fayda sağlaması için elbette ki annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi gerekir. Genellikle 3 ana ve 3 Ara öğün şekilde tavsiye edilmekle birlikte öğünlerin folik asit, kalsiyum gibi önemli içeriklerden yana zengin olması tercih edilmelidir. Ayrıca hayvansal ve bitkisel proteinler, mevsimindeki sebze ve meyveler, baklagiller gibi içeriklerin dengeli bir biçimde beslenmede yer alması önemlidir.  

Bunun yanı sıra tabii ki işlenmiş gıdalar tüketilmemeli ve sütün artması için şekerli gıdalar tercih edilmemelidir. Çünkü bilinenin aksine şekerli gıdaların süt artması için herhangi bir etkisi bulunmaz. Günlük şeker ihtiyacı için kuru meyve ve  taze meyveleri tercih edebilirsiniz. Emzirme sürecindeyken aşırı spor ve diyet gibi uygulamalarında yapılmaması tavsiye edilir. Düzenli ve günlük yürüyüşler bu anlamda ideal olacaktır. 

Bol Su İçmek 

Yeme içme etkinin dışında; faydalı anne sütü için bol süt tüketimi de ayrıca önemlidir. Günde en azından 8 bardak ve özellikle emzirme sonrasında tüketilecek suyun; hem anneye hem de bebeğe faydası oldukça fazladır.  

Bunun yanısıra doktorunuzun önerdiği takdirde süt arttırma kapasitesi olan içeceklerde tüketilebilir. Ancak kesinlikle doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekir. Bunun yanı sıra bitkisel adı altında piyasada satılan ve süt artırdığı iddia edilen içeriklerinde alınması sakıncalı olabilir. 

Sütüm Yetmiyor Diye Üzülmeyin 

Uyku Etkeni 

Elbette emzirme sürecinde annelerin uyku durumu karışık olabilir. Ancak bilimsel çalışmalar gösteriyor ki anne sütünü arttıran en önemli etkenlerden birisi annenin uykusunu iyi alarak dinlenmiş olmasıdır. Dolayısıyla hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için mümkün olan aralıklarda kendinize dinlenmeye almanız önemlidir. 

Doğru Emzirme Tekniği 

Bu alanda önemli konulardan bir diğeri de doğru emzirme tekniği olmaktadır. Emzirme sırasında bebeğin burun kısmının açık olduğundan ve özellikle tüm memeyi alacak şekilde emrinden emin olmanız gerekir. Emzirme sırasında ağrı hissetmeniz, bebeğin yalnızca meme ucunu ağzına alması ya da ağzını şapırdatması gibi durumlar doğru olmayan emzirme yönteminin göstergesidir. 

Bu durumda bebeğinizin yeterince beslenmemesi söz konusu olabileceği gibi süt birikimi nedeniyle meme iltihabı durumu da oluşabilir. Bunun yanı sıra emzirme sırasında süt gelmesi için makas hareketi uygulandığında memedeki süt kanallarının tıkanması söz konusu olabilir. Dolayısıyla memenin üst ve alt bölgeden yanda c harfi oluşturacak biçimde hafif bir şekilde sıkılarak emzirilmesi gerekmektedir. 

Sütüm Yetmiyor Diye Üzülmeyin 

Her İki Göğsün Emzirilmesi 

Anne sütü faydaları bilindiği gibi oldukça fazladır. Ancak bu şifalı besin kaynağından en doğru etkiyi alabilmek adına doğru yöntemlerinde uygulanması gerekir. Bunlardan birisi ve en önemlilerinden olan her iki göğsün birden emzirilmesi gerekliliğidir. 

Tek taraflı emzirme durumu zaman içerisinde diğer tarafta süt azalmasına sebep olabilir. Ayrıca emzirmek süt üretimini en çok arttıran durumlardan birisi olduğu için; daha fazla sütünüz olsun istiyorsanız, bebeğin her iki memeyi emzirmek gerekir. 

Tüm bunlara ek olarak;  emzirme aralıkları dışında en önemli etkenlerden birisi bebeğinizin doğar doğmaz ve mümkünse ilk yarım saat içerisinde emzirilmesi gerektiğidir. Emzirme unsurunu belli saat aralıklarına yerleştirmekten ziyade bebeğinizin isteğine göre belirlemeniz daha doğru olacaktır. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.