Vajinismus Olabilirsiniz! Belirtilere Dikkat!


cinsel isteksizlik

Herkes Cinsel İsteksizlik Olarak Tanımlıyor! Ancak Vajinismus olabilirsiniz. 

Herkes ‘cinsel isteksizlik’ olarak tanımlıyor! Ancak durum çok farklı. Günümüzde cinsel isteksizliğe yol açan birden fazla sebep olabilir. Fakat cinsel isteksizlik durumunun arka planında bazen farklı etkenler incelenmelidir. Bunlardan birisi olan vajinismus rahatsızlığı; çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyen ayrıca kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak öne çıkar.  

Vajinismus Nedir? 

Vajinismus; temel olarak cinsel birliktelik esnasında istemsiz şekilde oluşan kas kasılmasıdır. Bu sorun kadınlarda cinsel birlikteliğe karşı mesafeye yol açabilir. Genelde psikolojik sebeplerden kaynaklandığı bilinen cinsel işlev bozukluklarından birisi olarak kabul edilir. İlişki sırasında kadının acı çekmesi ile belirtileri ön plana çıkar. Bu konuda doğru bilinen bazı yanlışlar vardır ve durumun tedavisini zorlaştırabilir. 

Vajinismus İle İlgili Bilinen Yanlışlar 

Böyle bir durumun varlığında; cinsel isteksizlik neden olur tarzındaki sorulardan önce; vajinismusun tedavisine odaklanmak gerekir. Cinsel birlikteliğin ancak her iki tarafın da rahat ve iyi hissettiği sürece sağlıklı olacağı bilinen bir gerçek. Bu nedenle kadının yaşadığı korku ve kaygılar nedeniyle ilişkiye izin vermemesi olarak yaygın bir tanımı olan vajinismus için mutlaka alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir.  

cinsel isteksizlik

‘Zamanla Geçer’ Fikri 

Vajinismusun zaman içerisinde kendiliğinden düzeleceğine dair kanılar doğru değildir. Psikolojik bir rahatsızlıktır ve tedavisi gerekir. Doğru yöntemler ile tedavisi oldukça kolay bir hastalık olmasına rağmen çoğu kadın bir uzmana başvurmak yerine zaman içerinde geçmesine bekledikleri için aslında kendi mutlulukları ile aralarına bir set koyarlar. Bu durum için cinsel terapi eğitimi almış bir jinekoloğa başvurulabilir.  

Tedavi Olmaksızın Tekrar Eden Denemeler 

 Ayrıca bu rahatsızlığı geçiren kadınların; kendini zorlayarak denemeye devam etmesi doğru bir tutum değildir. Vajinismus rahatsızlığı olan kadının bu şekilde davranışı; kendisini psikolojik olarak daha da yıpratmasına neden olabilir.  

Vajinismus

Tedavisi Mümkün Mü? 

 Psikolojik temelli bir rahatsızlık olan vajinismusun bilinenin aksine %100 tedavisi mümkün olmaktadır ve doğru tedavi yöntemi ile 1 ve 5 seans arasında çözüme kavuşturulmaktadır. Tedavinin tamamlanmasının ardından; kişi sağlıklı bir cinsel yaşam için hazır olacaktır.  

Bu Sorunu Yalnızca Ben Mi Yaşıyorum?  

Konu dahilinde kadınların en çok yanıldığı konulardan birisi de bu rahatsızlığın sadece kendilerinde olduğu fikridir. Vajinismus rahatsızlığının pek çok kadında görüldüğü ve özellikle doğu ülkelerinde daha yaygın olduğu bilinmektedir.  

Ülkemizde ise her 10 kadından birinde bulunduğu düşünülmektedir. Genelde bu sorunu yaşayan kadınlar durumu paylaşmaya çekindikleri için bir uzman desteği almazlar. Ancak bu nedenle sorun ile uzun yıllar mücadele etmek zorunda kalabilirler. 

Cinsel İsteksizlik

Vajinismus Sorunu Olan Gebe Kalabilir Mi? 

Eşlerde cinsel isteksizlik yaşanmasına sebep olan rahatsızlıkla ilgili yanlış bilinen kavramlardan birisi de vajinismus hastası olan kadınların gebe kalamayacağı fikridir. Aslında diğerine göre daha düşük ihtimal olmakla birlikte;  tam cinsel birleşme olmaksızın, gebe kalma ihtimali bulunur. Bazı durumlardan vajinismus hastalarının aşılama ve tüp bebek yöntemi ile gebe kaldığı bilinse de bu durumlar rahatsızlığın kendisini ortadan kaldırmayacağı için alanında uzman bir hekime danışılması gerekir. 

Bunun yanı sıra özel bölgede oluşan diğer tüm rahatsızlıklar ve koku gibi şikayetlerde de cinsel isteksizlik ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla evli çiftlerin gerektiği durumlarda çekinmeden çift terapisi hizmeti veren bir uzmana görünmesi gerekebilir ya da sağlıklı bir cinsel yaşam için düzenli kontrole gidilebilir.  

Bazı Cinsel İsteksizlik Nedenleri 

Kişilerin özgüvenini de etkileyen bu tarz rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün. Aslında bu tarz pek çok rahatsızlığın uzman kontrolünde çözümü ve tedavisi oldukça basittir.  Yukarıdakilere ek olarak; kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri arasında gösterilen bir diğer sorun da hem kadınların hem de erkeklerin zaman zaman yaşayabileceği koku problemi olabilir. Basit bir durum gibi gözükse de kişinin kendisine olan güvenini etkileyebilir.  

Böyle bir rahatsızlığın varlığında da önce doktorun uygun gördüğü hormon testleri ve diğer tetkikler gerçekleştirilmelidir. Eğer bu yönde bir sıkıntılı görünmüyorsa; muhtemelen sorunun yediğiniz içtiğiniz gıdalardan kaynaklı olma olasılığı yüksektir.  

Bilindiği gibi çeşitli gıdalar vücutta farklı kokulara yol açabilmektedir. Eğer çok yoğun şekilde sağlıksız gıda tüketiyorsanız ve aşırı baharatlı ya da yağlı yiyecekler tercih ediyorsanız sorunun bu durumdan kaynaklanma olasılığı yüksektir. Vajinismus rahatsızlığı ve cinsel yaşama etki küçümsenmemeli ve en kısa sürede uzman bir doktora başvurulmalıdır.  


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.