Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?


sağlıklı kilo vermek

Birçok insanın güzel görünmesi için istediği forma girme düşüncesi kaçınılmazdır. Fakat bu noktada asıl önemli olan sağlıklı kilo vermek için düzgün bir periyod hazırlanmasıdır. Sağlıklı bir beslenme büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı beslenme ile sağlıklı kilo vermek arasında doğru bir orantı bulunur.

Öncelikle uyku düzeninizi halletmeyle işe başlamalısınız. Düzenli bir şekilde uyku ve uyanma saati oluşturursanız, metabolizma artışını hızlandırırsınız ve daha kolay bir kilo verme sağlarsınız. Yükselen metabolizma ile kilo vermeniz basitleşir. Bu düzen ile sağlıklı kilo vermek adına büyük bir adım atmış olursunuz.

sağlıklı kilo vermek

En sağlıklı kilo vermenin bir yolu da bol bol su tüketmekten geçer. Su vücudu dinç tutar ve yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda metabolizma hızını da arttırır. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, hazırladığınız bir şişe suyun içine meyve, sebze ve tarçın gibi eklemeler yapabilirsiniz. Su içerek sağlıklı bir kilo vermeye yaklaşmış olursunuz.

ütülemeden ütülü gibi

Birçok insan, sağlıklı kilo vermek için bazı adımlar atar. Bu adımlarda yapılan en büyük hatalardan biri porsiyon kontrolü sağlanmamasıdır. Eğer porsiyon kontrolü sağlarsanız, daha rahat bir kilo verme süreci yaşarsınız. Bakliyatın ağır olduğu bir besin tüketiminde ekmek kullanmayı bırakmalısınız. Eğer amacınız sağlıklı kilo vermek ise et, sebze ve bakliyat dengesini korumalısınız.

Kilo vermek için kesinlikle aktif olmanız gerekir ve bunun için spor yapmanız önerilir. Evin içinde yapacağınız 45 dakikalık bir spor dahi tartıda çıkan rakamları kolaylıkla düşürür. Her gün duş almak, kilo vermenize çok yardımcı olur. Özellikle ılık duş, kan akışını hızlandırır ve metabolizma hızını arttırır. Ara öğünlerinizde şekersiz bitki çayı tüketmeniz yararınıza olacaktır.

ütülemeden ütülü gibi

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yenilmemesi Gereken Yiyecekler

Formunu korumak ya da sağlıklı kilo vermek için yediğiniz öğünlere kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kilo vermek için alınan kalori değerleri çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle acıkma hissi yaşatan yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.

ütülemeden ütülü gibi

Yememeniz gereken bazı besinler;

  • Mayonez

Mayonez kalorisi çok fazla olan bir yiyecektir ve kesinlikle tavsiye edilmez. Sık tüketilir ise hızla kilo almaya sebep olur. Yağ içeriği oldukça yüksek bir besindir.

  • Kuru Meyveler

Meyveler kurutulduğunda su içerikleri kaybolur. Kuru meyvelerde doyma hissi az olur. Bu durum daha fazla yemenizi sağlar ve hızla kilo almanıza neden olur.

  • Tahin

Tahinin büyük bir kısmı susamdan oluşur. Bu besinin yarısından fazlasını yağ oluşturur. Kilo almak istemiyorsanız uzak durmalısınız.

  • Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış besinler çok fazla yağ çeker. Besinin kalorisini arttırır.

ütülemeden ütülü gibi

Tatlı Krizlerini Bastıran Tavsiyeler

Birçok insanın diyet yaparken en çok zorlandığı konu, şüphesiz tatlı krizleridir. Bazı insanlar belli dönemlerde tatlı krizi yaşarken bazıları ise bunu devamlı hat safhada yaşar. Özellikle tatlı krizi yaşadığı için kilo veremeyen çok fazla insan vardır.

Tatlı krizini engellemeyi amaçlayan birçok yöntem kullanılır. Öncelikle yeterli ve dengeli beslenme ile başlayabilirsiniz. Sağlıklı protein ve yağ tüketimi yapmalısınız. Aynı zamanda sağlıklı ara öğünler tüketmelisiniz. Gün içinde az az ara öğün tüketilirse sizin için daha yararlı olacaktır. Tarçın tüketerek de kan şekerinizi yükseltebilirsiniz. Tansiyonunuz çok düşük değil ve kan sulandırıcı ilaç kullanmıyorsanız, gün içinde içtiğiniz suya ya da yeşil çaya tarçın çubuk koyabilirsiniz.

Probiyotik gıdaların kan şekerini düzenlediği aynı zamanda bağırsak sağlığını düzelttiğini hepimiz biliyoruz. Bu gıdalar da tatlı krizlerinizi azaltacaktır. Magnezyum içeren besinleri de tüketerek, tatlı krizlerinize veda edebilirsiniz.

ütülemeden ütülü gibi

Tatlı Krizinin Nedenleri

Verilen tüm önerilere uyduğunuz halde tatlı krizinizden kurtulamıyorsanız bunun altında yatan farklı sebepler bulunabilir. Gün içinde vücudunuzun istediği kadar enerjiyi almıyor olabilirsiniz. Sık yapılan diyetler de tatlı krizi yapabilir. Yeterli karbonhidrat alınmaması da bu krize bir etkendir. Karbonhidrat ve protein ölçüsünün önemli bir yeri vardır. Sadece düşük olması değil, fazla tüketilmesi de tatlı krizine yol açabilir.

Günümüzde en sık rastladığımız problem kesinlikle strestir ve her şeyin başında gelir. Bazı insanlar bu süreçte yemekten kesilirken bazıları ise daha çok yiyecek tüketiyor. Yaşanılan stres döneminde tatlıya olan istek artış gösteriyor. Regl döneminde de yaşanan hormon değişikliği ile magnezyum değeri düşer ve tatlı krizine girilir. Sağlıklı kilo vermek isteyen kişiler mutlaka bu tavsiyelere kula vermelidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.