Güzellik IQ’su Nedir? Güzellik IQ’n Kaç?


Güzellik IQ'su

Birçok insanın güzellik IQ’su konusunda zıt fikirleri bulunur. Güzellik ile zeka arasındaki ilişkiyi tescilleyen çok fazlar araştırma vardır. Bu araştırmalar, aptal sarışın efsanesini bile çürütmüştür. Güzel ve yakışıklı insanların güzellik IQ’su boyutunda daha yüksek olduklarını söyleyen fikirler bile ortaya çıktı.

Araştırmalar geçmişten günümüze kadar insanlara test yapılarak, güzellik IQ’su kavramında geliştirmeler ortaya atmış durumdadır. Yapılan bu araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu araştırmada yakışıkla erkeklerin IQ’su, diğer kadınlara göre daha yüksek çıkmıştır. Fiziksel çekicilik zeka ile orantılı olduğu söylenir. Bu durum güzellikIQ’su kelimesini ortaya koyuyor.

Güzellik IQ'su

Güzellik IQ’su İle İlgili Ortaya Atılan Fikirler

Geçmişten günümüze birçok fikir; zekanın, genlerin harmonisi olduğunu söyler ve bu durum güzelliğin IQ’su kavramını doğurmuştur. Bu konuda ortaya atılan çok fazla fikir olmuştur. Nobel ödülü alan birçok dehanın üzerinde yapılan testler ile sonuçlanan düşünce, şişman olmadıkları ve atletik yapıya sahip, güzel görünümlü olmalarıdır. Bu düşünce güzellik IQ’su kavramını somutlaştırmıştır.

Zeka ile aklı ya da çalışmayı kesinlikle birbirine karıştırmamak gerekir. Eğer kişide genetik olarak zeki olmaya bir yatkınlık varsa bu konu geliştirilebilir.

Kendini fiziksel olarak güzel bulan birinin, kendine güveni artar ve bu durum kişiyi daha başarılı yapabilir. Tabii ki genelleme yapamayız fakat bu özgüven, birçok farklı konuya yönelme potansiyeli doğurabiliyor. Bu potansiyel ile birlikte kendini geliştirme ve başarılı olma ihtimali artabilir.

ütülemeden ütülü gibi

Güzellik Nedir?

Güzelliği tanımlamakta biraz zorlanabiliyoruz, herkesin güzellik kavramı çeşitlilik gösterebiliyor. Farklı kişilere sorduğumuzda, cevaplar da aynı oranda farklılık gösteriyor ve kesinlikle yeterli gelmiyor. Bu yüzden konuya psikolojik açıdan yaklaşmamız ve kafalardaki güzellik algısını anlamaya çalışmalıyız. Öncelikle kendi içimizdeki bu duyguyu analiz etmemiz gerekir.

Güzellik, bize zevk veren ve hayran olduğumuz parçaların bütünüdür. Bu hayranlığın şekil ve hacim almış halidir. Güzellik, içimizdeki bu duyguyu uyandırır, gözümüze hoş gelir ve hayranlık duymamızı sağlar. Güzelliğin, görsel bir fenomen olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güzellik, insan yüzündeki görüntüyü keyiflendiren biçim, orantı ve şekil kombinasyonudur. Herhangi bir şey, bir kişiye güzel geliyorken; başka bir insana güzel gelmeyebilir. Bu insanlardaki güzellik algısının farklı olduğunu açıkça ortaya koyar. Güzellik, insana zevk veren bir durumdur. Herhangi bir durum bir insana zevk verebilir fakat başka bir insana aynı zevki vermeyebilir.

ütülemeden ütülü gibi

Çocukluğumuzda sevdiğimiz rahatlatıcı ve sıcak yüzler, zihnimizde yaşamaya devam eder. Güzellik sadece yüz değil, vücut, zariflik ya da vücut bütünlüğüdür. Bir yüz gördüğümüzde ona hayat veren ruhtan hoşlanırız. Güzellik, gözde değil zihindedir aynı zamanda bir illüzyon olabilir. Bireyin görüşlerine göre değişebilir. Zihin içimizdeki hatıralardan etkilenir ve şu anki deneyimlerimizin geleceği etkilemesi gibi şekillendirmeler yapılmasını sağlar.

Güzelliği işlemek, yaşam kalitesini arttırma ve onu daha iyi yapma duygusudur. Güzellik kavramı, herkesin bildiği ve söylediği gibi; sonsuza kadar sürmez aynı zamanda yaş tanımaz. İçimizde yaşadığımız duygu, geçmişte yaşadığımız his; algımızdaki güzellik kavramını yoğurur ve dışarı yansıtılmasını sağlar.

ütülemeden ütülü gibi

IQ Testi Nedir?

Çok karmaşık olduğunu düşündüğümüz insan zekası, geçmişten günümüze araştırılmaya devam eden bir konudur. Düşünmede çeşitlilik, esneklik, yaratıcılık, hız ve becerilerin araştırılması ile zekanın farklı alanlarda ölçülmesi test ediliyor. Yapılan araştırma çalışmaları, bazı değişkenler ile IQ puanlarının kesin doğruluğu olduğu öne sürülüyor. IQ puanı yükseldikçe, ileri dönemde sosyoekonomik statü, genel eğitim, iş performansı ve hatta doyum düzeyi de artıyor. Bu nedenle zekanın daha olumlu hale getirilmesi çok büyük bir önem taşır.

ütülemeden ütülü gibi

IQ Testi Neden Yapılır?

Yaşam kalitesinin artması ile IQ seviyesinin orantılı olduğu ortaya koyulmuştur. Bu nedenle yapılan testler ve zekanın geliştirilmesi ile alakalı birçok araştırma yapılmıştır.

Çocuklarda gelişmekte olan beynin genel olarak zihinsel ve özel olarak bilişsel yönlerini analiz etmek için testler yapılır. Yaşına göre zekasının ileri ya da geri olduğuna dair araştırmalar yapılır. Zihinsel ve davranışsal hastalıkların tanısını koymak için bu testlerden faydalanılır. Birçok zihinsel, ruhsal sorun oluşturan beyni etkileyen hastalıkların eşlik ettiği durumlarda bu test kullanılır. Eğitim, kariyer planlamasında; öğrenirken güçlü ve zayıf olduğu becerilerin değerlendirilmesinde önemli bir yer alır.

Güzellik esasında her bireyin kendi beğenileri çerçevesinde ele alınması gereken bir konudur. Bu yüzden siz de kendinizi daha güzel hissetmek istiyorsanız cilt bakımlarınıza dikkat etmeli ve kendinize değer vermelisiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.