Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı


Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Nemfomanya; bir diğer isimle kadında aşırı cinsel istek hastalığı özellikle gündelik ve sosyal yaşamı olumsuz etkileme ihtimali olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kendisini çok güçlü cinsel istek ve cinsel açlık olarak gösterir. Yunancada yer alan ‘mania’ (delilik) ve nymphe  (kız) kavramlarının birleşimi ile meydana getirilen nemfomani rahatsızlığı özellikle kadınlarda görülmekte olan aşırı cinsel içgüdüyü tanımlar.

Süreklilik ortaya çıkan cinsel istek ya da devamlı yapılan mastürbasyon gibi durumlar; nemfomanya rahatsızlığının temel belirtileri arasında gösterilebilir. Lenfomani durumu aslında pek çok kişinin zannettiği gibi cinsel isteğin çok güçlü olması ya da cinsel değişiklik arzusu anlamına gelmez.

Bundan yaklaşık 40 yıl önce olan tanımda cinsel birleşme durumundan çok kısa bir süre sonra ya da hemen ardından tekrar duyulmakta olan cinsel istek şeklinde açıklama yapılmaktaydı. Günümüzde normal bir kadının kısa bir süre içinde olsa birkaç kere orgazma ulaşmasının doğal bir durum olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla cinsel açıdan istekli her kişiye nemfomani teşhisi konulamaz.

Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Nemfomani Sebepleri

Kadında aşırı cinsel hastalığı incelendiğinde;  birine karşı aşırı cinsel istek gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Ancak yukarıda da belirtildiği şekilde tek kriter değil. Nemfomani sebepleri arasında gösterilen temel nedenlerden birisi olarak hormon bozukluğu ön plana çıkıyor. Bu belirtileri barındıran kadınlarda, sinirler duyarlılık açısından çok daha hassas hale gelir ve bu da cinsel içgüdü durumunu etkiler.

Dolayısıyla bu tanıma göre beynin cinsel ilişki durumunu kontrol eden, doyum içeriğini sağlayan ve eş seçimini ayarlama vasfını taşıyan sinirlerinin bozulması söz konusudur. Bu nedenle nemfomani hastasının eşinin ve kendi isteklerinin esiri olması riski doğabilir.

Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Gerçek nemfomani olarak ifade edilen rahatsızlıkta genellikle yukarıdaki sinirsel ve hormonal bozukluklar ön plana çıkar. Sözde nemfomani olarak belirtilen ve ruhsal sebeplere dayalı olarak gelişen bir rahatsızlık türü de mevcut.

Bu durumda yanlış tutum etkili olmaktadır. Rahatsızlığı yaşayan kadınlar kendi cinsleri, çevreleri ve kendine ait cinsellik algılarıyla ulaşamadığı durumlarda bu tarz tepkiler gösterebilmektedir. Ruhsal anlamda değerlendirilmesi gereken bu kadında aşırı cinsel hastalığına sebep olan içerikler daha çok kişiseldir. Ancak bazı temel açıklamalar üzerinden değerlendirilir.

 

 Aşırı Cinsel İstek Neden Olur?

Bu aşamada insanlarda yapı gereği doğal olarak bulunan cinsel istek ve nemfomani rahatsızlığını ayırt etmek önemli. Aşırı cinsel istek neden olur sorusu cevaplanırken belli bir aşamaya kadar bu durumun insan doğasının gereği olduğu ve doğal bir sürece işaret ettiği bilinmelidir. Peki, nemfomani ile doğal cinsel istek duygusu nasıl ayırt edilir?

Öncelikle nemfomani durumu kadınlarda cinsel bir taşkınlık olarak tanımlanabilir. Nemfomanya rahatsızlığı yaşayan bir kadınla; cinsel tarafı kuvvetli olan ya da aşırı duygulu bir kadını ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Nemfomani durumunda genellikle yasalar ve sosyal baskıların hiçe sayılması söz konusudur.

Hasta için temel amaç bir erkekle yatmak olarak ifade edilebilir. Dolayısıyla kendi karakteri ile bağlantısı olmasa dahi her sınıf ve farklı gruptan erkeğe evet diyen bir kadın sembolü vardır. Bu durum messalina kompleksi olarak da bilinmektedir.

Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Kadında Aşırı Cinsel Hastalığı Belirtileri

Yukarıda da ifade edildiği şekilde; birine cinsel istek duymak doğal olmakla birlikte; bazı farklı şartlar devreye girdiğinde bu durum nemfomani belirtileri olabilir. Rahatsızlığın anlaşılması sürecinde temel bazı belirtiler şu şekildedir:

  • Dürtü nedeniyle yapılan mastürbasyon,
  • Devamlı bir biçimde cinsel düşünce ve seks üzerine odaklanma,
  • Kontrol yeteneğinin kaybı,
  • Rastgele cinsel ilişki yaşama,
  • Tekrarlayan şekilde başarısız ilişkilerin varlığı belirtiler arasındadır.

Belirtilen içerikler nemfomaninin özellikleri arasında yer alır. Peki, nemfomani rahatsızlığının getirdiği temel olumsuzluklar nelerdir ve kişiyi nasıl etkilemektedir?

Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Nemfomani Rahatsızlığının Kişiye Zararları

Kadınlarda aşırı cinsel istek belirtileri yukarıda ifade edildiği şekilde olmakla birlikte bu durumların yol açtığı bazı sorunlar görülmektedir. Her şeyden önce kişinin sosyal yaşamını ve tüm ilişkilerini olumsuz bir şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer alır. Kişinin yalnızca cinsel birleşme konusunda yoğunlaşması söz konusu olur ve çevresi ile bağı koparak önce aşk hayatı ve sonra diğer tüm iletişimleri negatif etkilenir.

Kişinin devamlı tekrarlamakta olan başarısız ilişkileri söz konusu olur. Kadında aşırı cinsel istek hastalığı olarak da ifade edilen rahatsızlığın bir diğer olumsuz sonucu da cinsel yollarla bulaşmakta olan hastalıkların kapılması riskinin çok yüksek olmasıdır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.