Medikal Cilt Bakımı Nedir?


medikal cilt bakımı

Medikal cilt bakımı nedir? Medikal cilt bakımı temel olarak dermokozmetik ürünler yardımı ile gerçekleştirilen ve cildin canlılığını tekrar kazandırmak, ciltte birikmek de olan yağ, makyaj artığı, siyah nokta gibi içeriklerin ve cildin olumsuz bir hal almasına sebep olan etkenlerin arındırılması işlemleridir.

Dolayısıyla medikal cilt bakımını günlük olarak yaptığımız cilt bakım rutinimizi dışında profesyonel işlemler olarak değerlendirmek mümkün. Peki, medikal cilt bakımı kimlere ve ne şartlarda uygulanır? Hangi işlemler gerçekleştirilir? Konuya dair ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

medikal cilt bakımı

Medikal Cilt Bakımı

Cilt bakım sürecinin ve medikal cilt bakımı aşamalarının ilki, kişinin cilt yapısının ve cildin ihtiyaç duyduğu etmenlerin belirlenmesidir. Cilt bakımı tamamen kişiye özel bir süreç. Çünkü herkesin yapısı ve ihtiyaç duyduğu ürünler farklı.

Kimi insanlar oldukça yağlı bir cilde sahip olurken bazı insanların cildi kuru ve hassastır. Elbette ki her iki cilt tipine aynı işlem uygulanamaz. Dolayısıyla profesyonel şekilde gerçekleştirilen ve faydalı olması amaçlanan medikal cilt bakımının ilk aşaması; kişinin doğal cilt yapısının anlaşılması ve buna dair içerikler oluşturulmasıdır.

medikal cilt bakımı

Bitkisel Peeling

Cilt öncelikle yağ ve makyaj artığı gibi çeşitli etkenlerden temizlenir ve bitkisel içerikli peelingler açısından ideal bir cilt yüzeyi oluşturulması hedeflenir. Özellikle medikal işlem yaptırırken kullanılan ürünlerin bitkisel içerikli olmasına ve mümkün olduğu kadar doğal yapı arz etmesine dikkat etmek gerekir.

Kimyasal ve yapay içerikler kullanılabileceği gibi bitkisel dermokozmetik ürünler de tercih edilebilir. Burada kişinin medikal cilt bakımı işlemini yapan kişilerden en doğru şekilde bilgi edilmesi önemlidir. Bitkisel dermokozmetik ürünler ile hafif şekilde soyma işlemi ile birlikte cildin ölü hücrelerden arındırılması sağlanır.

medikal cilt bakımı

Buhar Terapisi

Medikal olarak cilt yapısı incelenen ve ilk peeling işlemi gerçekleştirilen kişiye ardından buhar terapisi uygulanır. Medikal cilt bakım ürünleri arasında önemli yer tutan içeriklerden birisi de buhar terapisi.

Bu sayede cildin yumuşaması ve gözeneklerinin derinlemesine açılması amaçlanır. Yağ ve siyah nokta gibi içeriklerin özellikle cildin derin ile işlemiş unsurların uzaklaştırılması ve cilde frekans verilmesi yoluyla derin bir dezenfeksiyon işleminin yapılması söz konusu olur. Bu bağlamda her birey için medikal bakım farklılıklar gösterir.

medikal cilt bakımı

 Nemlendirici Bakım

Yukarıdaki işlemlere ek olarak son aşama cildi besleyecek ve nemlendirecek bir bakım maskesinin uygulanmasıdır. Bu adımlar profesyonel cilt bakımı açısından uygulanan standart ve temel adımlar şeklindedir. Ek olarak ciltte ihtiyaç oluşması halinde tedavi ve ayrıntılı bakım işlemleri gerçekleştirilebilir. Örnek olarak kişinin cildinde güneş lekeleri olması durumunda farklı işlemlerde devreye girecektir.

Elbette tüm bu aşamalar hakkında kişinin öncelikle ayrıntılı bilgi sahibi olması ve tamamen güvenilir bir kurumda bu işlemi yaptırması çok önemli. Çünkü cildimiz işlemlere karşı hassas bir yapıya sahiptir ve profesyonel şekilde uygulanacak her bir cilt bakım işleminin ayrıntısı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

medikal cilt bakımı

Günlük Cilt Bakım Önerileri

Yukarıda ayrıntılarını verdiğimiz bilgiler bir uzman tarafından gerçekleştirilen ve cildin ihtiyaç duyduğu profesyonel işlemleri kapsayan adımlardır. Profesyonel cilt bakım sıralaması bu şekilde gerçekleştirilmek ile birlikte çok sık aralıklarla uygulanacak adımlar değildir. Profesyonel cilt bakımına daha az ihtiyaç duyulması ve cildin yorulmaması için günlük olarak herkesin yapabileceği cilt bakım adımları vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Öncelikle tüm cilt bakım ürünleri kişinin cilt tipine uygun seçilmelidir.
  • Mümkünse her gün sabah ve akşam cilt bakım adımları uygulanmalıdır.
  • Cilt bakım işlemi gerçekleştirilirken ilk olarak cildin günlük kirden arınması için temizleme işleminin yapılması gerekir. Sabun cildi kurutma eğiliminde olduğu için yüzde kullanımı uygun yağlı sabunlar kullanılabilir. Bu konuda öncelik elbette cilt tipinin uygunluğudur.
  • Yüzde kullanımı uygun bir sabunun yanı sıra çeşitli temizleme ürünleri de destekleyici olarak tercih edilebilir.
  • Medikal cilt bakımı nedir? Bu soruyu cevaplarken yukarıdaki profesyonel adımlar düşünülebilir. Ancak en az medikal cilt bakımı kadar önemli olan ve evde gerçekleştirilebilecek cilt bakımı uygulaması nemlendirme işlemidir. Cildin doğal nemini koruması zamanla meydana gelecek tüm cilt sorunlarının önüne geçilmesi aşamasında önemlidir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak oldukça hassas bir yapı gösteren göz çevresi bakımının da etkili şekilde uygulanması ve göz çevresine uygun ürünlerin tercih edilmesi önemli.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.