Teoride, bulaşık makineniz sürekli kendini temizliyor olmalı – ama ne yazık ki, durum öyle değil. Peki dört kolay adımla bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Zamanla, bulaşık makinesinin filtresinde ve iç duvarlarında bir miktar yiyecek, yağ, çözünmemiş deterjan ve su mineralleri oluşur. Hoş olmayan bir koku ve görünümün yanı sıra, eşyalarınız üzerinde lekeler ve filmler bırakabilir. Kısacası, bulaşık makinenizi doğru temizlemeyi çözmelisiniz yoksa cihazınız işini tam olarak yapamayacaktır. Ayrıca, yemek ve pisliğin birikmesine izin verirseniz, bulaşık makinesinin filtresine ve pompasına ciddi hasar verebilir ve sonuçta pahalı onarımlara neden olabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı bulaşık makinenizi temiz ve kokusuz tutmak için en iyi püf noktalarını keşfettik. 

Günlük : Yemek Artıklarını Temizleyin

Her bulaşık yıkama işleminden sonra geriye kalan yiyecek parçalarını – fasulye, makarna vb. – temizleme alışkanlığı edinin. Haznenin içine düşmüş olabilecek artık yiyecekleri aramak için alt rafı çıkarın ve gelecekte koku oluşmasını önlemek için kağıt havluyla üstünden geçin.

Haftalık : Kapı Temizliği

Nemli bir sünger veya bezle kapının iç yüzeyine,kapı kenarları, tutamağı veya bulaşık makinesi kontrolleri üzerine sıçramış veya yerleşmiş olabilecek kalıntıları ve lekeleri silin.

Haftalık : Filtreyi Çıkarın ve Temizleyin

Çok basit: Eğer filtre temiz değilse, başka hiçbir şey doğru işlemez. Gelecekteki yıkamalarda sinir bozucu lekeleri gidermek için, alt püskürtme kolunun altında bulunan filtrenin kilidini açın ve çıkarın. Sıcak akan su altında durulayın. Yumuşak bir diş fırçası ile, çatlaklara sıkışan yağ veya yemek parçacıkları gidermek için ızgarayı ve plastik çerçeveyi fırçalayın. 

Makinenizin filtresinin nerede bulunduğundan emin değilseniz, ayrıntılar için el kitabına veya üreticinin web sitesine bakın.

Aylık : Derin Temizlik

Sıkışmış parçacıkları, mineral birikimini ve deterjan kalıntısını gidermek için derinlemesine temizlemek önemlidir. Ev yapımı bir seçenek için, üst rafa iki bardak saf beyaz sirke ile doldurulmuş bir bardak ölçme kabı yerleştirin ve deterjan veya bulaşık olmadan makineyi çalıştırın. Daha kapsamlı bir temizlik için, yağ kalıntıları çözebilecek aktif maddeler içeren temizleme tabletleri kullanın. Yalnızca temizleme tabletlerini kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun, çünkü bazıları bulaşık ve deterjanla aynı döngüde çalışamaz.