Saç Maskesi ile Dikkat Çekici Saçlara Kavuşun


Saç Maskesi ile Dikkat Çekici Saçlara Kavuşun

Cildimizi ne kadar önemseyip nemlendirmek için bakım yapıyorsak aynı bakımı saçlarımız da hak etmektedir. Saç maskesi, saçın gücünü arttırır aynı zamanda dökülmeye karşı da etkilidir. Bu yazımızda saç maskesi nasıl kullanılır? Evde saç maskesi yapılabilir mi? ayda kaç kez saç maskesi yapmalıyız gibi sorulara yanıtlar arayacağız. Saç maskeleri saç tiplerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

ütülemeden ütülü gibi

Saç Bakım Maskelerinin Yararları Nedir?

Saç maskelerinin saçınız için pek çok yararı bulunmaktadır. Dikkat çekici saçlar istiyorsanız düzenli olarak saç maskesi yaparak güzel ve dolgun saçlara ulaşabilirsiniz. Saç maskesinin yararları;

  • Saç kırıklarının ciddi oranda azalmasını sağlar.
  • Düzenli olarak uygulandığında saçlarınızı güçlendirir.
  • Nem desteği sağlayarak saçı dengeler.
  • Olduğundan daha yumuşak ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.
  • Elektriklenen saçlarınız varsa maske kullanımı ile kabarma ve elektriklenmeyi önleyebilirsiniz.
  • Maske uygulayarak kafa derinizi normalden daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

ütülemeden ütülü gibi

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Evde saç maskesi yapmak yerine hazır almayı tercih ettiyseniz eğer ilk olarak saç tipinize uygun olduğundan emin olmanı gerekir. Aldığınız maskenin talimatlarını okuyarak saçınıza nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca saç tipinize göre aldığınız ürünün ne sıklıkla kullanılacağı yine talimatlar arasında yazmaktadır.

Evde hazırlanan maskeler ise evde bulunan malzemelerin karıştırılmasıyla elde edilir ve saçlara uygulanır. Genel olarak saçlarınızın nemlenmesini istiyorsanız badem yağı, argan yağı ya da zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Bu yağları su ile hafif şekilde ıslatarak saçlarınıza daha iyi bir şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz.

Maskelerin işe yaraması için genel olarak yapılan yöntemlerden bir tanesi de saçlara bone takılmasıdır. Bone yoksa maske uyguladığınız saçınızı streçle sarın ve fön makinesi yardımıyla ısı verin. Bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür. Maskeyi saçınıza uygularken mutlaka her yerine gelmesini sağlayın. Güçlü saç kökleri istiyorsanız maskeyi saç diplerine yedirerek masaj yapın. Bu şekilde istediğiniz saçlara kavuşmuş olacaksınız.

ütülemeden ütülü gibi

Evde Saç Maskesi Yaparken Dikkat!

Evde yaptığınız saç maskesi bilindik ve doğal malzemelerden hazırlanmış olsa da hiç ummadığınız anda farklı sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür. Olası alerjik sorunlarla karşılaşmamanız için hazırladığınız maskeyi kolunuzun bir bölgesine sürerek bekletin. Cildiniz herhangi bir tepki vermezse eğer maskeyi saçınıza uygulayabilirsiniz.

 

Güçlü ve Parlak Saçlar İçin Maske Tarifi

Zamanla parlaklığını kaybetmiş ve çabuk kırılmaya başlayan saçlarınız varsa evdeki malzemelerinizi kullanarak kendinize bir maske yapmanız mümkün. Bu sayede saç köklerinizi güçlendirerek saçlarınızın eski parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Size vereceğimiz 2 tarif ile saçlarınızı eski parlaklığına ve gücüne kavuşturabilirsiniz.

  • Az miktarda limon suyu ile 2 yumurta sarısını karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar masaj yaparak iyice uygulayın. Maskenizi 30 dakika boyunca saçınızda tutun ve iyice durulayın.
  • Diğer uygulayacağınız yöntemde saçlarınıza yetecek kadar bal, hindistan cevizi yağı ve elma sirkesini iyice karıştırın. Bu karışımı nemli saçlarınıza uygulamanız gerekmektedir. Her tip saç için uygun olan bu saç maskesini saçınıza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ve şampuan ile iyice yıkayın.

Bu maskeler boyalı saçların renklerini canlandırmanın yanı sıra düzenli uygulamalarda saçlarınızı eski parlaklığına ulaştıracaktır.

ütülemeden ütülü gibi

Saç Maskesini Ne Sıklıkla Kullanmak Gerekir?

Saç maskelerinin uygulanması saç tiplerine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden genel olarak haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz. Uygulamaları saç tipinize göre azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Örneğin kuru saç tipiniz varsa nemlenmesi için uygulayacağınız maskeyi daha sık kullanabilirsiniz.

Saça Zarar Verebilecek Etmenler Nelerdir?

Saçlarınıza zarar verebilecek pek çok şey bulunmaktadır. Bunların başında ise kimyasal maddeler gelir. Saçlarınızı boyattığınız boyaların içinde fazla kimyasalların bulunması, saçlara zarar verip yıpratacaktır. Saçlarınıza uygulayacağınız ısı işlemleri ise saçlarınızın incelmesine ve yıpranmış bir görünüm elde etmesine sebep olur. Bunların başında ise fön makinesi ve düzleştirici ile yaptığınız uygulamalar sebep olmaktadır. Son olarak saçınıza yanlış uygulamalar da zarar verebilmektedir.  Mesela saçlarınızı tararken farkında olmadan saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Düzensiz ve çok kullanılan saç maskeleri de saçlarınıza yarar sağlamaktan çok zarar verecektir.

 

Reklamlarda gördüğünüz modellerin saçları hayallerinizi süslemesin. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek tamamen mümkün ve sizin elinizde. Bütün bunları göz önünde bulundurarak saçlarınıza yapacağınız bakımları doğru yöntemlerle uyguladığınız taktirde güçlü, parlak ve kepeksiz saçlara ulaşabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.