Limonun Faydaları Hiç Bilmediğiniz Yönleriyle Karşınıza Geliyor


Limonun Faydaları Hiç Bilmediğiniz Yönleriyle Karşınıza Geliyor

Limon içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde ilaçtan daha faydalı bir antibiyotiktir. Kış aylarında hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.  Yüksek tansiyon ve çarpıntıya iyi gelir. Bunun yanı sıra limonun kabuğundan tutun çekirdeğine kadar her yönüyle yararları saymakla bitmez. Bu yazımızda limonun faydaları ile ilgili hiç bilmediğiniz şeyleri sizinle paylaşacağız.

ütülemeden ütülü gibi

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun faydaları saymakla bitmez gelin birlikte bu doğal antibiyotiğin yararlarına sırasıyla bakalım. İlk olarak limonun içinde bulunan hesperidin böbrekleri korumaktadır.  Bu sayede böbrek taşı oluşması önlenmiş olur. Yüksek tansiyona bağlı oluşan çarpıntı hissini limon aracılığı ile geçirebilirsiniz. Kan basıncını dengeleyip vücutta bulunan kötü kanı temizler. Limonun içinde bulunan maddeler sayesinde kanın pıhtılaşması kolaylaşır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hasta olmanızı engeller.

Kansızlık probleminiz varsa o zaman bol bol limon tüketin. Çünkü limonun faydalarından birisi de yüksek demir içermesidir.  Limon lifli bir yapıya sahiptir. Bu lifler sayesinde bağırsaklarınızın çalışması sağlanır. Kötü kolesterolünüz varsa bunu düşürmeye yardımcı olur.

ütülemeden ütülü gibi

Limon Kabuğunun Faydaları

Vitamini kabuğundadır tabirini mutlaka duymuşsunuzdur. Limonun da vitamini kabuğundadır. Limonun faydaları çok dedik peki ya limon kabuğunun farklı yöntemlerle elde edilen yararlarından haberiniz var mı?  İşte şimdi bu yararlara değineceğiz.

 • Karaciğerde oluşabilecek yağlanmayı önemli oranda azaltır.
 • Hücrelerdeki hasarları önemli derecede korur.
 • Diş ve diş etlerinizi koruyup güçlendirirken aynı zamanda da dişlerinizin çürümesini engeller.
 • Kabuğunda bulunan lifler bağırsaklarınızı rahatlatır.
 • Damarlarınızı korurken aynı zamanda damarlarınızda oluşabilecek tıkanıklıkların önüne geçer.
 • Kansere karşı oluşabilecek riskleri en aza indirir.

Bu yararlar için limonu tükettikten sonra kabuğunu iyi bir şekilde yıkayarak tüketebilirsiniz.

ütülemeden ütülü gibi

Limon Suyu İçmenin Vücudumuza Etkileri

Limonun faydaları neler bahsettik. Kabuğunu yedik şimdi sıra limonun suyunu içmeye geldi. Limon suyu içtiğinizde vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor hiç merak ettiniz mi? Biz bu konuyu sizin için araştırdık. O zaman sahneyi limon suyunun yararlarına bırakalım.

Limon suyu zengin C vitamini kaynağı sayesinde uzun süreli oluşabilecek solunum bozukluklarının önüne geçer. Kabızlık ve hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız yediğiniz yemeğin içine birazcık limon suyu sıkın. Böylece sindiriminize yardımcı olmuş olacaksınız. Grip olduğunuzda özellikle ateşiniz varsa limon suyu içebilirsiniz. Limon suyu sizi terleterek ateşinizin düşmesine yardımcı olur.

Diş eti kanamasından şikâyet edenler limon suyuyla diş etlerine masaj yaparak kanamayı durdurabilir. Cildiniz üzerinde olan yanıkların acısını azaltır. Aynı zamanda yanık izlerinin azalmasını sağlar. Pıhtılaşma özelliğinden bahsetmiştik. Örneğin burnunuz kanadığında bir pamuğu limon suyuna batırıp burnunuza koyduğunuzda kanamayı durdurabilirsiniz. Limon suyu siyah noktalara ve egzamalara karşı iyi gelir, cildinizi besler ve ışıltı verir.

ütülemeden ütülü gibi

Limon Suyu Zayıflatır Mı?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi de limon suyunun zayıflatıp zayıflatmadığıdır. Limonlu su açlık hissinizi yok edeceği için zayıflamak için kurduğunuz hayal gerçek olabilir. Tabii bunu doğru şekilde yaparsanız. Limonlu su içmek vücudunuzu alkali seviyede tutar aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır. Hızlı metabolizma ise sizi zayıflamaya bir adım daha yaklaştırır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız her gün limonlu su içmelisiniz. Zayıflamak isteyenlere ise limon suyuyla zayıflama tarifi veriyoruz. Not almayı sakın unutmayın.

 • 15-20 dal maydanoz
 • 2 yemek kaşığı dolusu limon suyu
 • Yarım su bardağı su
 • Orta boyda bir diş sarımsak

Bu malzemelerle uygulayacağız kürü 9 gün uygulayıp 3 gün ara verecek şekilde yapacaksınız. Bütün malzemeleri blenderda karıştırın. Her sabah kahvaltıdan 15 dakika önce içmeniz gerekmektedir. Ayrıca 3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız ve tekrar sarımsaklı olmak üzere uygulayacaksınız. Duruma göre 4 ayda bir bu kürü uygulayabilirsiniz. Bu tarif sayesinde hem kilolarınızdan kurtulacaksınız hem de mikroplara karşı vücudunuzu korumuş olacaksınız.

Bir başka tarif ise;

 • Yarım limon suyu
 • 1 çay kaşığı tepeleme pul biber
 • Dolu dolu 3 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt

Bu malzemeleri de yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Yoğurt kürü kadınlar tarafından göbek eritmek için sık kullanılan bir yöntemdir. Yatmadan 3 saat önce tüketilir. Ayrıca bu yoğurdu yedikten sonra yatana kadar bir şey yemeyip sadece su içmeye özen göstermelisiniz. 2 hafta boyunca haftada 2 gün olacak şekilde uygulayarak formunuzu koruyabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi limonun faydaları saymakla bitmiyor. Siz de sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız mutlaka günde 1 limon tüketmeye özen gösterin.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.