Evinizi dekore etme biçiminiz güzellik ve rahatlık açısından olduğu kadar ruh haliniz için de önemli. Çevrenizde kullanmayı seçtiğiniz renklerin psikolojik etkileri olabilir. Renkleri ruh halinizi düzenleyebilmek için kullanmayı öğrenmek hem ev içinde dekorasyon yeteneklerinizi arttıracakır hem de eve daha mutlu bir hava sunacaktır.

Denemeye değer değil mi? Ancak hangi renklerin hangi etkiyi bıraktığını çözümleyebilmek zordur. Bu yüzden sizin için profesyonel kaynaklardan açıklamalar toparladık.

Açık Mavi : Sakinlik ve Duruluk

Mavi karmaşık bir renktir ve çeşitli yorumlara açıktır. Genellemeye alındığında herkesin ortak kararı düzen hissiyatı vermesidir.

Çoğunlukla su ve gökyüzünü hatırlatır ve mavinin açık tonu olunca hafif bir sakinlik sunar.

Yoğun Mor : Doruk Konfor

Yoğun renkler yoğun ruh hallerine sebep olur, zenginlik ve geleneksellikle bağdaştırılırlar. Kitabınızla oturup sakinleşebileceğiniz bir oda için ideal renktir. Rahatsız etmez ve dikkat dağıtmaz.

Koyu Mavi : Sıcaklık

Dikkat çekici bir renk tonuna gitmek, oturma odası gibi evinizdeki eğlenceli mekanları giydirmenin mükemmel bir yoludur. Koyu mavi, güvenilirlik ile ilişki kurmaya meyilli, bu nedenle renk, misafirlerinizi ağırlamak için harika bir yol. Koyu renkler ve çarpıcı efektler yaratmak aynı zamanda bir incelik ve zarafet havası yaratmak için de iyidir.

Soluk Yeşil : Doğayla Sakinleştirici Bağlantı

Yeşil huzurlu ambiyansı ve tarafsızlığı ile ünlüdür. Yeşil nötrdür ve herhangi bir tuşa basmaz, aynı zamanda doğa ile bir ilişki sunar. Bu yüzden tamamen zen alan ya da köpük banyosu dostu bir ana banyo için ideal gölgedir.

Kırık Beyaz : Toplu ve Canlı

Beyaz renkli bir odaya girdiğinizde rengin varlığını bile fark edemeyebilirsiniz. Bu fenomen, beyazı ve diğer nötr tonları, sadeliğinin gerek duyulduğu odalar için ideal kılıyor. Fakat bu tasarım illa sıkıcı olmak zorunda değil – sadece yol boyunca farklı tonlarıyla çalışın.