Uçucu Yağ Nedir Nasıl Elde Edilir?


Uçucu Yağ

Uçucu yağlar, birçok farklı türdeki bitkilerden yapılan aromatik kokulu, oksijen ile temas ettiğinde çabuk uçan, hoş tadı olan bir yağ türüdür ve diğer yağlardan bu yönleriyle ayrılırlar. Kendilerine has koku ve tatları ile tohum yaymadan böceklerin temizlenmesine kadar birçok alanda kullanılır. Uçucu yağların içeriği terpen, fenol, yüksek alkol gibi kimyasallardan oluşmaktadır. Üç şekilde bitkilerden çıkarılır. Bunlar: distilasyon, sıkma ve ekstraksiyon yöntemidir.

Uçucu Yağ

Uçucu Yağlarla Yapılan 12 Etkili Temizlik Yöntemi

 1. Elektrik Süpürgesiyle Evinize Hoş Koku Katın

Bir pamuk topuna en sevdiğiniz hoş kokulu yağ esansından birkaç damla sıkıp süpürgenize yerleştirin ve süpürmeye başlayın. Siz süpürdükçe eviniz de güzel kokmaya başlayacaktır.

 • Haşerelere Geçit Yok

Biraz beyaz sirke ile birkaç damla nane yağını karıştırın. Daha sonra bu karışım ile böcek gördüğünüz yerleri silerek onları evinizden uzak tutabilirsiniz.

 • Yer Temizleme Suyu Yapın

Yer temizleme suyunuza biraz limon esansı ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem güzel kokulu hem de parlak görünen zeminlere sahip olun.

 • Çöp Kokularına Engel Olun
Uçucu Yağ

Biraz pamuğun üzerine birkaç damla çay ağacı yağı ile birkaç damla limon yağını ekleyerek çöp kutuna yerleştirebilirsiniz. Böylelikle hem kötü koku gider hem de antibakteriyellik meydana çıkar.

 • Mikrodalga Temizliği

Bir bardak suya 5 damla limon yağı sıkarak mikrodalgada 3 dakika boyunca ısıtın. Hem mikrodalganızdaki kir yumuşar hem de hoş koku verir.

 • Havlu Tazeliği

Havlularınızı yıkarken 20-30 damla çay ağacı yağı eklerseniz küf tutmalarını engelleyebilirsiniz.

 • Yiyeceklerinizi Yıkayın

Meyve ve sebzelerinizi yıkarken limon yağı kullanabilirsiniz.

 • Tertemiz Bulaşıklar

Bulaşık yıkarken ekleyeceğiniz birkaç damla limon yağı hem güzel koku verecektir hem de ekstra temizlik sağlayacaktır.

Uçucu Yağ
 • Oda Spreyi

Biraz su ile karıştıracağınız en sevdiğiniz esans yağı size güzel bir oda spreyi olacaktır.

 1. Buzdolabı Kokusunu Giderme

Bir paket kabartma tozu ile birkaç damla limon yağını karıştırıp buzdolabınıza koyun. Kötü yiyecek kokuları gidip yerini limon kokusu alacaktır.

 1. Yağ Lekelerini Yok Et

Yağlı izlere sadece birkaç damla limon yağı sürüp silerek lekeleri yok edebilirsiniz.

 1. Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makineniz zamanla kalıplaşmış kirlere bürünebilir. Bunları önlemek için her yıkamada makineye ekleyeceğiniz bir miktar limon yağı ile temizleyin.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.