Misafir Gelmeden Önce Temizlik için 7 Öneri


misafir gelmeden önce temizlik

Misafir gelmeden once temizlik için size vereceğimiz ipuçlarını takip edin. Eviniz hızlıca tertemiz görünsün.

Akşam misafir gelecek. Yemek yapmaya giriştiniz. Tatlısı, ana yemeği, salatası, hadi bir de zeytinyağlısı derken bir baktınız vakit uçup gitmiş ve ortalık çılgıncasına dağınık. Dur şu sofrayı kurayım da eve bir süpürge tutayım dediğinizde telefon çalıp konum istediler. Eyvah ki ne eyvah!

Durun! Endişelenmeyin! Hemen misafir gelmeden önce temizlik için vereceğimiz birkaç etkili temizlik tüyosuyla evinizi birkaç dakika içinde hazır hale getirebilirsiniz. Başarının anahtarı, misafirlerinizin en sık ziyaret ettiği alanlara odaklanmak ve aile üyelerini yardıma davet etmektir.

Hem sağlıklı hem ucuz: Kül suyu ile temizlik!

Misafir gelmeden önce temizlik için okumaya devam edin ve her bir görevi mümkün olduğunca verimli bir şekilde yapmak püf noktalarını öğrenin. Hatta bu rutini, evinizi istediğiniz zaman hızlı bir şekilde temizlemek istediğinizde de kullanabilirsiniz.

HEPSİNDEN ÖNCE İLK YAPILMASI GEREKEN: Tüm dağınıklığı tek bir alanda toplayın. Bunun için bir yer belirleyin. Mesela yatak odanız. Çünkü misafirleriniz oraya girmez. Ortadaki dağınıklığı tek tek belirlediğiniz odaya götürmemek için yanınıza bir sele alın. Ortada duran çorap, oyuncak, yanlış yerde duran eşya, temizlemeye vaktinizin olmadığı ama tozdan görülmeyen vazo gibi şeyleri önce bu seleye alın. Sonra hemen odaya götürüp odanın kapısını çekin.

MİSAFİR GELMEDEN ÖNCE TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

1. Evin Girişini Temizleyin

Konukların düzenli ve davetkar bir girişle karşılaşmaları her zaman olumlu etki bırakır. Unutmayın ilk izlenim önemlidir. O yüzden hemen holü hızlıca toparlayın.Kapının yanındaki dağınıklığı ortadan kaldırın ve konukların ayakkabılarını çıkarıp koyabilecekleri ve montlarını asacakları yerleri açın. Vaktiniz varsa, yerleri süpürmek için bir elektrikli süpürge kullanın. Yoksa bir fırçayla görünür tozları hemen alıverin. Girişteki halıyı ya da kilimi hızlıca silkeleyin. veya süpürge kullanın ya da en azından gevşek kir, toz ve kalıntıları silkelemek için kilimleri dışarı çıkarın.

Otel çalışanlarının temizlik sırlarını evinizde uygulayın

2. Mutfağı Toplayın

 

Misafirleriniz çok büyük ihtimalle mutfağa girecektir. Ya masadaki bir tabağı mutfağa getirecek ya su isteyecek ya da siz mutfaktayken sohbet devam etsin diye peşinizden gelecek ve mutfağı görecek. Eğer mutfaktaki yemek pişirme dağınıklığını bulaşık makinesine koymak için vaktiniz yoksa hepsini toparlayıp lavabonun içine koyun ve tezgahı silin. Temiz tezgah temiz mutfak izlenimi yaratır. Tezgahı silerken bir mikrofiber bez kullanırsanız hem daha hızlı hem daha temiz iş yapmış olursunuz.

3. Misafirin Oturacağı Odayı Süpürün

misafir gelmeden önce temizlik

Misafirler gelmeden önce temizlik için çok vaktiniz olmasa bile en azında oturulacak odanın yerini hızlıca süpürmek çok iyi olur. Oturma odası ve bağlantılı koridorlar trafiğin en yoğun olacağı alanların yanı sıra evcil hayvan kılı gibi görünür kir veya döküntü görebileceğiniz noktalara odaklanın. Kablosuz elektrik süpürgesi kullanmak, karışık kablolarla zaman kaybetmeden odadan odaya kolayca geçmenizi sağlar.

Haşlamadan lahana sarma! Hem de tek bir yaprak bile ziyan olmadan!

4. Hızlıca Banyoyu Temizleyin

misafir gelmeden önce temizlik

Konukların muhtemelen kullanacağı banyoyu temizlemek için birkaç dakika ayırın. Zamandan tasarruf etmek için önce klozete çamaşır suyu dökün ve çamaşır suyu klozeti sterilize ederken diğer yüzeylerde başlayın. Böyle hızlı temizlik için evde hazır temizlik bezleri bulundursanız işiniz yarı yarıya azalır. Aynadaki su lekelerini temizlemek için bir cam temizleyici kullanın ve çok amaçlı bir temizleyici kullanarak tezgahı ve lavaboyu silin. Gerçekten aceleniz varsa nemli bir mikrofiber bez de işe yarayabilir. Diğer yüzeyler temizlendikten sonra klozet fırçasını alın, klozeti hızlıca fırçalayın ve yıkayın. Son olarak, temiz el havlularını çıkarın ve banyonun bol miktarda sabun ve tuvalet kağıdı ile dolu olduğundan emin olun.

Yaptığınız temizlik hataları ve düzeltme yolları

5. Ortalığı Hızlıca Düzenleyin

Bu basit numara ile evinizin ana toplanma alanlarını düzenleyin: Bir çamaşır sepeti alın ve odaya ait olmayan eşyalarla doldurun. Eşyaları doğru yerlerine koymak için zamanınız yoksa, tüm sepeti, birincil yatak odası dolabı veya çamaşır odası gibi konukların bakmayacağı bir yere koyun.

6. Koltukların Minderlerini Kabartın

Koltukların minderlerini kabartarak oturma odanıza anında daha temiz bir görünüm kazandırın. Koltuk minderlerini ve yastıklarını pat patlayarak işe başlayın. Yastıklara dolgun bir görünüm vermek için keskin köşeler oluşturan ve orta kısmın daha dolgun görünmesini sağlamak için tepesine vurun. Sağa sola atılmış battaniyeleri katlayın veya koltuğun bir kolunun üzerine güzelce örtün. Yastıkları veya örtüleri temizleme şansınız olmayan lekeleri kapatacak şekilde yerleştirin. Vaktiniz varsa, kumaşa yerleşmiş kırıntıları veya tozu toplamak için elde tutulan bir elektrikli süpürge kullanın. Yapışkanlı rulolar da bu iş için idealdir ve daha hızlıca çözüm üretir.

7. Ortak Yüzeylerin Tozunu Alın

Sehpalar, süpürgelikler ve abajurlar gibi kolayca görülebilen alanlardaki hoş olmayan tozları temizleyin. Buzdolabınızın üstü veya tavan vantilatörü gibi konukların muhtemelen fark etmeyeceği alanları atlayabilirsiniz. Her yüzeyi püskürtmek ve silmek için zamanınız olmadığında, elde taşınan bir mikrofiber toz fırçası bu işi çabucak halledebilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.