Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 


Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Diyet döneminde fark etmeden yaptığımız yanlışlar; her şeyden önce sağlığımızı etkileyen bir unsur olması nedeniyle önemlidir. Ayrıca diyet sürecindeki yanlış bazı tutumlar nedeniyle bu dönemin istediğimiz şekilde sonuçlanmaması da diğer bazı sakıncalar arasında yer alır.  

Bununla birlikte diyet konusunda ilk başta değerlendirilmesi gereken kavram belki de özellikle kilo almak için ya da herhangi bir rahatsızlıktan dolayı farklı bir diyet uygulanmıyorsa diyetin zayıflama trendine yönelik yapılıp yapılmadığıdır. 

Yani bu durum gerçekten bir ihtiyaçtan mı kaynaklanıyor yoksa günümüzde çok zayıf olmak bir moda haline geldiği için mi tercih ediliyor? Bu kavramı tarafsız bir şekilde değerlendirdikten sonra en uygun diyet içeriğini belirlemek ve tabii ki bir uzmandan destek almak gerekiyor. Peki, bu alanda doğru bilinen bazı yanlışlar nelerdir ve nasıl düzeltilmelidir? Şimdi bu ayrıntılara değinelim: 

Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Diyet Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Özellikle zayıflama diyetleri ele alındığında pek çok bilinçsiz uygulama yapılabildiği görülmektedir. Diyet döneminde fark etmeden yaptığımız yanlışlar bu süreçte çok fazla görülmektedir. Bunların bir kısmı çok önemsenmez ama insan sağlığını tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilen bazı ayrıntılar söz konusudur.  

Zayıflama Hapı ya da Bitkisel Destek Ürünü Kullanımı 

Bu ürünler; reçete edilmeyen ve kulaktan dolma bilgilerle edinilen ürünlerdir. Her şeyden önce diyet sürecine destek olduğu iddia edilen zayıflama hapı ya da bitkisel destek adı altında sunulan ürünlerin pek çoğu sağlık açısından sakıncalıdır. Gerekli olması durumunda herhangi bir yetkili merciye ulaşmak çok zordur.  

Dolayısıyla herhangi bir diyet içeriği yapmadan kilo vermeyi vaat eden içeriklerin her şeyden önce karaciğere zararlı olduğu bilinmelidir. Bu noktada esas uygulanması gereken kişinin bir diyetisyen desteği ile kendisine en uygun zayıflama diyetini uygulaması ve buna rağmen herhangi bir sonuç alamıyorsa alanında uzman bir doktora başvurarak gerekli testlerin yaptırılmasıdır. 

Sık Sık Dışarıda Yemek 

Sık sık dışarıda yemek bu alanda diyeti zorlayıcı bir başka unsurdur. Dışarıda yemek yemek ya da dostlarla bir arada olmak elbette ki sosyal hayatın önemli ve keyifli içeriklerinden birisidir. Ancak diyet yapan kişiler için belirledikleri içerikleri sahip besinlere ulaşmak çok zor olacağı için diyeti devamlı zorlamamak adına dışarıda yemek yemeyi bir süre için azaltmak gerekebilir. Bunun yanı sıra sunulan yiyeceklerin kalorisi ve büyük porsiyon oluşu gibi ayrıntılarda dışarıda yemek yemenin dezavantajları arasında yer alır. 

Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Tartılmayı Alışkanlık Haline Getirmek 

Kişiler özellikle kilo verme sürecine odaklandığında; sonucu bir an önce görmek için tartılma alışkanlığı gösterebilir. Ancak uzun vadede çok da sağlıklı bir uygulama değildir. Özellikle kişilerin bir süre sonra diyet sürecinden sıkılmasına yol açabilir.  

Ayrıca her gün tartılmak diyetinizi küçük sonuçlarını gösterici ve büyük sonuçları bir anda göremeyeceğiniz için başarınızı takdir edememenize yol açabilir. Bunun için en doğru uygulama belirli aralıklar belirleyip o aralıklarda sunucunuza ve başarınıza odaklanmanızdır. 

Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Kalorili İçecek Tüketimi 

Kalorili içecek tüketimi her şeyden önce emek verip uyguladığınız diyetinizi bir bölümünün çöpe gitmesi anlamına gelir. Pek çok kişi diyet sürecinde yediği besinleri azaltmakla birlikte alışkanlıklar nedeniyle kalorili içeceklere kısıtlama getirmez.  

Ancak bu diyet sürecindeki en yanlış uygulamalardan birisidir. Çünkü verdiğiniz emeğin kısıtlanması anlamına gelir. Aynı zamanda besleyici özelliğinin olmadığı bilinen ve bağımlılık yaratma yapısına sahip kalorili hazır içecekleri tercih edilmemesi çok önemlidir. 

Diyet Döneminde Fark Etmeden Yaptığımız Yanlışlar 

Ödül ve Ceza Yöntemini Uygulamak 

Diyet döneminde fark etmeden yaptığımız yanlışlar kapsamında değerlendirilebilecek bir başka konu da ödül ve ceza yöntemini kullanmak ve özellikle bunu devamlı kılmaktır. İnsan kendi üzerinde uyguladığı bir yöntemde de zaman içerisinde bunalabilir.  

Bu durumda kişinin diyetin asıl kapsamından uzaklaşmasına neden olabilir. Elbette ufak ödüller ekleyerek diyet sürece eğlenceli hale getirilebilir. Ancak bunun devamlı olmaması onun yerine sağlıklı beslenmenin bizzat temel amaç olması önemlidir. 

Kilo Vermek İçin Yetersiz Beslenmek 

Kilo vermek için yetersiz beslenmek; aslında diyet uygulamak değil. Sağlıklı olmayan bir uygulamaya yönelmektir. Kişilerin doğru olduğundan emin olmadığı ve uzman tarafından onaylanmayan bu tarz yanlış diyet içeriklerini uygulamaması gerekir. Diyet sürecinde yapılan yanlışlar arasında yer alan ve sağlığı da riske atabilecek durumlar göz önünde bulundurularak; sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik bir diyet süreci uygulamak faydalı olacaktır.  


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.