Yapışmaz Tavaların Ömrünü Uzatacak 8 Önemli Tavsiye


yapışmaz tavalar

Sizin için yapışmaz tavalar hakkında 8 önemli tavsiyemiz var. Yapışmaz tavalarınızı hasar ve aşınmaya karşı korumak için bu ipuçlarını izleyin.

Bir ürünü ne kadar uzun süre kullanabilirsek paramızı çok iyi yere harcadığımızdan emin oluruz. Bu ürünlerin en önemli örnekleri mutfak malzemeleridir. Çünkü onlarda dayanıklılık, satın alma kriterlerimizin başında gelir. Mutfak gereçleri, günlük olarak ve bir kereden fazla kullanıldıkları için çok hızlı şekilde yenilenmeye ihtiyaç duyar! Mutfakta en çabuk deforme olan, değiştirilmesi gereken malzeme ise yapışmaz tavalardır. Üstelik yapışmaz tavalar bozulduğunda sağlığa da zararlı hale gelir.

Ancak temizlemelerinin daha kolay olması, daha az yağ ile pişirebilme avantajı, yapışmaz kaplamanın yiyeceklerin yapışmasını önlemesi gibi nedenlerle mutfağımızda yapışmaz tavaların önemli bir yeri vardır. Peki yapışmaz tavaların ömrünü uzatmanın bir yolu yok mudur? Elbette var.

YAPIŞMAZ TAVALARIN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

İşte size yapışmaz tavaların ömrünü uzatacak 8 önemli tavsiye:

1. İlk Kullanımdan Önce Yemeklik Yağ ile Silin

Mutfak eşyalarınıza sinen yumurta kokusu nasıl giderilir?

Yepyeni bir yapışmaz tavanız var ve ilk kez kullanacaksınız. Durun! Kullanmadan önce yapmanız gereken şeyler var. Böylece tavanın ömrünü uzatmış olursunuz. Önce ambalajındaki kalıntıları gidermek için tavayı iyice yıkadığınızdan emin olun. Sıcak, sabunlu su kullanın ve iyice kurulayın. Ardından hemen tavayı yağlayın. Dökme demir tavalar için yapılan işlemi yapışmaz tavalarda da yapmalısınız. Böylece yağlar, yapışmaz pişirme kaplarının kaplamasındaki kusurları veya gözenekleri düzeltir ve tavanızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Yağı bir peçete yardımıyla yapışmaz pişirme kabının yüzeyine hafifçe sürün ve ardından tavayı orta ateşte 2 veya 3 dakika ısıtarak işlemi bitirin. Soğuduktan sonra, saklamadan önce fazla yağı bir kağıt havluylayapışmaz tavalar silmeyi unutmayın.

2. Ticari Pişirme Spreyi Kullanmayın

Yurtdışında sıkça kullanılan, yavaş yavaş Türkiye’de de kullanılmaya başlanan pişirme spreyleri çok pratik gibi gelse de yapışmaz tavalar için kesinlikle önerilmiyor. Pişirme spreyi yapışmaz tavaya yapışma eğilimindedir ve bu nedenle yapışkan hale gelir. Bu sprey yemek pişirirken birikir ve kalır. Daha sonra tavadan temizlemek büyük bir problem haline gelir. Yapışmaz kaplamalar hassas olduğu için çok fazla ovmak tavaya zarar verebilir.

3. Metal Yemek Kaşıkları Kullanmaktan Kaçının

Bunu artık herkes biliyordur: Yapışmaz tavanızın daha uzun süre dayanması için, metal kaşık, bıçak vb. keskin nesneleri tavada çevirmek veya karıştırmak için kullanmaktan kaçının çünkü nesnenin keskin kenarları yapışmaz kaplamayı soyabilir ve bu da tavanın ömrünün kısalmasına yol açar. Kullanılacak en iyi kaşıklar tahta, plastik veya silikon olacaktır.

4. Doğru Temizleme Yöntemini Kullanın

Oksijenli su ile evinizde görülmemiş temizlik

Yapışmaz tavayı ilk olarak ılık su ve bulaşık deterjanı kullanarak yumuşak bir süngerle yıkayın. Herhangi bir yanık lekesi veya yağ kalıntısı varsa, kabartma tozu ve sudan bir macun yapın. Macunu yanık ya da yemek birikintisi kalmış olan bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletin. Temizledikten sonra kağıt havluyu bitkisel yağa batırın ve yapışmaz tava yüzeyini silmek için kullanın.

5. Doğru Isıtma Ayarının Önemli Olduğunu Unutmayın

yapışmaz tavalar

Yapışmaz pişirme kaplarının çoğu düşük ve orta ısıda pişirme için uyumludur. Yüksek ısı kaplamayı aşındırabilir ve yapışmaz kaplamaya zarar verebilir. Doğru ısı sıcaklığından emin olmak için tereyağı testini deneyin, buna göre tereyağını tavaya koyduğunuzda kabarcıklar oluşursa ısı doğrudur, tereyağının rengi kahverengiye döner ve yanarsa ısıyı düşürmeniz gerekir.

6. Uygun Depolama Koşulları Sağlayın

yapışmaz tavalar

Tavalarınızı, yapışmamaları için aralarında yeterince boşluk olacak şekilde asılı olarak saklamayı deneyin. Ancak mutfağınızda bu tür bir alan yoksa, tavaları daha keskin nesnelerden uzakta saklayın, böylece zarar görmemeleri ve yapışmaz kaplamanın çizilmemesi sağlanır. Tavaların arasına karton ya da keçe koyarak da tavalarınızın birbirine sürtmesine engel olabilirsiniz.

7. Yiyeceklerinizi Tavada Saklamayın

Türk anneleri akşam tencerenin dibinde kalan yemekleri tavaya alıp buzdolabında saklar. Böylece ertesi gün kolayca ısıtır. Ancak yiyeceklerinizi yapışmaz tavada saklamak, kabın bozulmasına neden olabilir ve uzun süreli saklama nedeniyle yiyeceklere metalik bir tad da geçebilir. Yiyeceklerinizi saklamak için her zaman doğru kapları kullanın ki bu kaplar yapışmaz tavalar değildirler.

8. Asitli Yiyecekleri Pişirmekten Kaçının

Asitli yiyecekleri yapışmaz tavalarınızda pişirmek yapışmaz kaplamayı soyabilir. Domates ve limon gibi yiyecekler yapışmaz tavaların kaplamasını bozabilirler. O yüzden tavanızı asitli yiyeceklerden uzak tutun.

Bu 8 maddeyi uyguladığınızda yapışmaz tavanızın ömrü uzar, yıllarca rahat rahat kullanabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.