Oksijenli Su ile Evinizde Görülmemiş Temizlik


oksijenli su

Oksijenli su ne işe yarar? Düşüp dizimizi parçaladığımızda yaramızı temizlemeye diye biliyoruz ama meğer oksijenli suyun bilmediğimiz ne özellikleri varmış. Artık evimizde her yerde kullanabiliriz.

İşte oksijenli suyun ya da namı diğer hidrojen peroksitin  bilinmeyen özellikleri

ÇAMAŞIRLARI BEYAZLATIN

Beyaz çamaşırları yıkarken içine bir su bardağı oksijenli su eklerseniz çamaşırlarınız beyazlar.

ÇOCUĞUNUZUN OYUNCAKLARINI DEZENFEKTE EDİN

Oksijenli su çok iyi bir dezenfektandır. Çocuğunuzun oyuncaklarından, diş fırçanıza kadar her şeyi oksijenli su katılmış su içinde bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.

SARARAN TÜLLERE BİRE BİR

Tülleri neyle yıkadıysanız yıkayın hala beyazlatamadıysanız o zaman cevap oksijenli suda gizli. Leğeni soğuk su ile doldurun. İçine 2 su bardağı oksijenli su ekleyin, 1 saat bekletin. Sonra yıkadığınızda görmediğiniz bir beyazlıkla karşılaşacaksınız.

SEBZELERİ KİMYASALLARDAN ARINDIRIN

Evimize aldığımız sebze meyvenin üzerinde kim bilir hangi ilaç kalıntısı var? Bunu düşünüp durmayın. Sebzeleri su dolu bir kaba koyun. Üzerine 1/4 su bardağı oksijenli su koyup biraz bekletin ve ovarak yıkayın.

KESME TAHTALARINIZI TEMİZLEYİN

Kesme tahtaları en çok mikrop barındıran yerlerden biri. Peki neyle temizlenecek? Tabii ki oksijenli su ile. Tahtanın üzerine yarım bardak oksijenli su döküp bekletin ve sonra yıkayın.

ŞARAP LEKESİNİ, KAN LEKESİNİ ÇIKARIN

Halınızdaki ya da koltuğunuzdaki ya da elbisenizdeki  şarap ve kan lekesi için de oksijenli su bibe bir. Sıvı çamaşır sabununu bir miktar oksijenli su ile karıştırın ve lekenin üzerine dökün. Biraz beklettikten sonra sıcak sonra silin.

BEYAZ TİŞÖRTTEKİ SARI LEKEDEN KURTULUN

Koltukaltları sarı sarı leke olmuş tişörtlerinizi çamaşır makinesine atmadan önce oksijenli suda bekletin ve öyle yıkayın. Lekeler çıkacaktır.

TEZGAH VE DUVAR TEMİZLİĞİ İÇİN KULLANIN

Tezgâhınızı ve duvarlarınızı daha beyaz ve parlak olması için hidrojen peroksit ile temizleyebilirsiniz. Tezgahlarınızın üzerini hidrojen peroksitle spreyleyerek sterilize edebilirsiniz. Temizce silmeden önce beş dakika bekletmeyi unutmayın.

TUVALETTE HİJYEN İÇİN

Klozetin haznesine oksijenli su döküp yarım saat bekletin ve fırçalayın. Mikrop namına bir şey kalmayacaktır.

BUZDOLABI TEMİZLİĞİ

Buzdolabınızı temizlemek için sprey olarak sıkıp emilmesini bekleyin, sonra temizce silin. Bu işlem buzdolabınızı sterilize eder ve bakterileri öldürür.

BULAŞIK MAKİNESİ VE BULAŞIK SÜNGERİ İÇİN

Bulaşık makinenizi temizlemek için sprey olarak sıkın ve emilmesini bekleyin. Sonra bulaşıkları yerleştirip makinenizi çalıştırın. Ayrıca bulaşık süngerinizi de oksijenli su ile dezenfekte edebilirsiniz.

KÜFLERE KARŞI KULLANIN

Küf olan bölgeye uygulayıp temizce silerek küflerden de kurtulabilirsiniz.

DİŞ FIRÇANIZI DEZENFEKTE EDİN

%3’ü hidrojen peroksit olan sıvıya diş fırçasını daldırarak mikropları öldürebilirsiniz.

CAMLARINIZI SİLİN

Yarısı su, yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla camlarınızı temizleyebilirsiniz. Pırıl pırıl parlayacaktır.

KÖTÜ KOKULARA KARŞI

Yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla evinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Ancak halılarınıza dikkat edin çünkü ağartıcı görevi görecektir. İnatçı kokulardan kurtulmak için bir litre %3’lük hidrojen peroksit, yarım fincan yemek sodası, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 litre sıcak suyu karıştırın.

FIRIN TEPSİLERİNDEKİ LEKELER İÇİN

1/4 S.B karbonat ve az miktarda ekleyeceğiniz oksijenli su ile bir macun oluşturun. Ardından macunu bir süngere döküp tepsinizi iyice silmeye başlayın. Eskiden kalan izler geride kalacak.

FAYANS ARALARI İÇİN

Banyo fayanslarına bir miktar oksijenli su püskürtüp bekleyin. Bir süre sonra eski bir diş fırçası ya da sünger ile ovun.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.