Boyalı Duvarları Temizlemenin Doğru Yolu 


boyalı duvar nasıl temizlenir

Boyalı duvarların nasıl temizlenmesi gerektiğini herkes bilmez. Oysa boyalı duvar düzenli olarak temizliğe ihtiyaç duyar.

Zeminleri, mobilyaları, halıları ve camları düzenli olarak temizlemeyi kimse atlamaz. Duvar temizliği ise bu kadar yaygın değildir. Duvara yaslanmak ve dokunmak gün içinde sıklıkla gerçekleşir. Duvarlar kir ve toz biriktirir. Kirli parmaklarla dokunmak da duvarda lekeler ve izlere sebep olmuştur, özellikle evde küçük yaşlarda çocuk varsa… Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, evdeki diğer yüzeyler kadar temiz olmaları gerektiği bir gerçek.

Duvar temizliğinin, üzerindeki boyanın bozulmaması adına, dikkatli yapılması gerekir. Aşağıdaki ipuçlarını titizlikle takip ederseniz hem duvarınız eski, temiz ve parlak haline kavuşur hem de boyası çıkmaz.

HER DUVARA VE LEKEYE UYGUN KARIŞIM TARİFİ

boyalı duvar nasıl temizlenirÇıkmayan lekeler ya da kalın boyalı duvarlar için yalnızca sudan ve biraz sabundan oluşacak tarif yetersiz kalabilir. Bu tarif her duvara ve her lekeye uygun bir karışım içindir.

  •  Yarım bardak sıcak suya bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı karıştırın.
  • Bir çay kaşığı beyaz sirke ekleyin.
  • Karışımı on dakika boyunca lekenin üzerinde beklettikten sonra silin.

ÖNCE TOZUNU ALIN

Duvardaki boyaların ömrünü kısaltan toz, kir ve lekeden kurtulmanın en kolay yolu uzun saplı bir süpürgenin ucuna mikrofiber toz alma bezi yerleştirmektir. Böylece duvarların en üst taraflarına kadar toz bezini yetiştirebilirsiniz. 

YUMUŞAK SÜNGER KULLANIN

Duvarda üstesinden gelemeyecek lekeler yoksa ılık ve sabunlu su karışımı yeterli olacaktır. Duvarlardaki boya, en az iki kat sürülmüş olsa bile, yıpranmaması için yumuşak yüzeyli süngerler kullanın. Süngeri fazla ıslatmayın ve suda fazla bekletmeyin. Bekletirseniz de iyice sıkın. Aksi takdirde yoğun akıntı ve damlatma duvarlarınızda su lekesi bırakabilir. Üzerinde 10 dakika bekletin.

boyalı duvar nasıl temizlenir

DETERJANI DURULAYIN

İkinci bir kovada temiz su bulundurun. Deterjanlı veya sabunlu karışımı duvarda yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonra kovadaki temiz suyla durulayın.

KİMYASAL İÇEREN KARIŞIMLARI KULLANMAYIN

Konu duvar temizliği olduğunda kullanacağınız malzemelerde alkol veya kimyasal maddelerin bulunmamasına dikkat edin. Bu malzemeler duvarın yüzeyini, yani boyayı aşındıracaktır. Eğer kullanacağınız malzemeden emin değilseniz önce test edin. Göze çarpmayacak küçük bir noktada test ederek boyasını etkilemeyecek malzemeler içermediğine emin olabilirsiniz.

MUTFAK DUVARLARI İÇİN YAĞ ÇÖZÜCÜ KULLANIN

Mutfaktaki boyalı duvarlar sürekli pişen yemeklerden dolayı yağla kaplanır. Yukarıdaki tavsiyelere bir artı olarak mutfak duvarlarınızda yağ çözücü kullanabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.