Parke Bakımı : Doğru Temizleme Yolu ve Yaptığınız Hatalar 


parke

Parke bakımı söz konusu olunca kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Halbuki parke zemin temizlik konusunda sanıldığı kadar zorlayıcı değil. Sizin için belirlediğimiz temel adımları takip ettiğiniz sürece evdeki parke zeminle hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız!

NASIL TEMİZLEMELİ?

  1. Kir, toz ve tüyün çoğunu gidermek için tüm zemini süpürün. Çoğu elektrik süpürgesi, çıplak veya sert zeminler için özel bir ayara sahiptir. Sert zemin ayarı ya da bu işlevi gören ancak farklı bir adı olan ayarınız yoksa, elektrik süpürgesini tercih etmeyin ya da hortumunuza yumuşak tüylü bir uç ekleyin. Aksi takdirde fazlasıyla çizikle uğraşmak zorunda kalırsınız.
  2. Süpürge kullanarak geride kalmış tozlardan kurtulduğunuza emin olun. Silme işleminden önce tüm zemin yüzeyindeki tozun temizlenmesi önemlidir. Bu küçük kir ve toz parçaları sandığınızdan daha büyük olabilirler, paspas yaparken çiziklere neden olabilir ve aşındırma riski taşırlar.
  3. Son olarak, zemini nemli bir paspas ile silin. Parkeyi başarıyla paspaslamanın sırrı, mümkün olduğunca az ıslatılmış bir vilada kullanmaktır. Çoğu zaman sabun veya sprey katılmamış su da iş görür.
  4. Zemindeki lekelerden yalnızca su ile kurtulamadıysanız parke döşemeye özel satışa sunulmuş zemin temizleyicileri ekleyin. Bu sprey ve sabunları çoğu markette bulabilirsiniz.
  5. Suyun çok uzun süre zeminde beklemesini önlemek için bir havluyla kurulayın.

1.HATA : ÜZERİNDE AYAKKABIYLA GEZMEK

Eğer parke zemininiz olduğu halde ayakkabılarınızı çıkarma alışkanlığınız yoksa yandınız! Kapıda ayakkabı çıkarmak kadar basit bir değişiklik parkenin yaşam süresini koruyacaktır. Ayakkabıyla beraber eve taşıdığınız sokağın kiri parkeyi mahvedebilir. Kir ve kum aşındırıcıdır ve zamanla bu parçacıklar zeminleri yıpratır.

parke

2.HATA : SÜREKLİ SÜPÜRMEMEK

Yazının başında anlattığımız temizlik rutinin yalnızca ayda bir kez uygulamak işe yaramayacaktır. Çeşitli süpürge başı ve hassasiyete karşı ayarları olan bir elektrik süpürgesiyle haftada bir kaç kez parkelerinizi süpürün.

parke

3.HATA : DÖKÜLENLERİ HIZLICA TEMİZLEMEMEK

Yere elbet bir şeyler dökülecek. Ancak döktüğünüzü temizlemeyi erteleyip kurumaya bıraktığınız an hata yapmış olursunuz. Zeminin yalnızca o kısmının, parlaklığını ve kalitesini kaybetmesine sebep olabilirsiniz. Emici özellikleri olan bir kuru bezi yavaşça üstüne bastırarak her türlü dökülen şeyi hızlıca temizleyebilirsiniz. Su birikintisini parke üzerinde bırakmak en büyük hatalardan biridir.

parke


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.