Çamaşır Kurutma Makinelerine Bu Kıyafetleri Sakın Atmayın 


çamaşır kurutma makinelerine atılmayacak kıyafetler

Çamaşır kurutma makineleri ev işlerinin yükünü hafifletmiş ve günlük ev işlerinde büyük bir yer kaplamaya başlamıştır. Ancak dikkatli olmazsanız bazı kıyafetlerinizi mahvedebilir.

İstediğiniz an kıyafetlerinizi kurutan çamaşır kurutma makinesi bir çok avantajı beraberinde getirir. Evde ıslak kıyafet asmayacağınız için yer açılır, vakit kazanırsınız ve rutubet olmaz. Çoğu elektronik alette olduğu gibi kurutmada da bilmeniz gereken kurallar vardır. Aşağıda sıralayacağımız ürünleri çamaşır kurutma makinesine atarsanız kıyafetlere büyük zarar vermeye başlarsınız.

MAYOLAR

Mayolar, yazın kumsalda sıcağa dayansalar da kurutma makinesinin yarattığı yüksek ısıya dayanamazlar. Mayo ve bikinilerde bulunan spandeks hassas bir malzeme olduğu için yüksek sıcaklıkla karşılaştığında mahvolabilir.

ÇORAP VE TAYTLAR

Hassas örgü materyallerinden yapılmış çorap ve taytlar sıcaklıktan dolayı çekeceklerdir. Ayrıca diğer kıyafetlerle yuvarlanmalarından dolayı açılması zor bir şekilde düğüm de olabilirler. Çorapların ve taytların küçülüp yırtılmaması için özellikle asmanız gerekecek.

parke

KAYMAZ TABANLI HALI

Özellikle banyo zemininde kullanılan kaymaz tabanlı halılar boylarından dolayı çamaşır kurutma makinelerine kolaylıkla sığarlar. Ancak altlarında yapışkanlığı sağlayan lastik yapı ısıyla karşılatığında kırışacak ve parçalara ayrılacaktır. Hatta makinenizin fazla ısınmasına sebep olacağı için yangın riski taşır.

SÜTYENLER

En hassas kıyafetlerden biri iç çamaşırı, özellikle sütyenlerdir. Çamaşır makinesinde yıkanması için çözümleri olsa da konu kurutma makinesi olunca riske atmamalısınız. Kurutucunun ısısı sütyenin elastikliğine ve şekline zarar verebilir. Elastikliğini kaybeden bir sütyen çöp olur.

TAŞLI VE PULLU KIYAFETLER

Süslü olan, taşlı ve pullu bluzlar, makinede dönüp duracağı ve diğer kıyafetlere de takılacağı için hem bozulabilir hem bozar.

parke

KOŞU AYAKKABILARI

Yüksek sıcaklık ve uzun süre yuvarlanmak lastik ayakkabıların hep dışındaki yapıyı parçalayacak hem de elastik iskeletine zarar verecektir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.