Bal, saç ve cildinize bakım açısından bir çok şekilde kullanabilir. Hatta bal bir gecede mucizeler yaratıyor. Bakımlı cilt ve güzel saçlar için size vereceğimiz ipuçlarını bir deneyin deriz! Cildiniz için oldukça yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Bu yüzden rahatsız olduğunuz ve kolayca tahriş olan yerlerinize uygulayabilirsiniz.

Kuru Dudaklara

Dudaklarınızın üstünde kalan ölü derileri temizleyin. Daha sonra yatmadan önce açıkta kalmış dudak derinize balı uygulayın. Sabah uyandığınızda çok daha yumuşak olacaklardır.

Kırık Saçlara

İki yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı balı karıştırarak saçlarınızın uçlarına sürün. Kırık saçlarımızdan kurtulmak için uzun saçlara kıymaya gerek yok. Balın içindeki iyileşirici formülleri saçımız için kullanabiliriz.

Sivilcelere

Bal içinde antibakteriyel özellikler bulundurur. Böylece çıkmak üzere olan bir sivilceye engel olması başka çözümlere kıyasla daha mümkündür. Saf baldaki enzimler gözenekleri temiz tutacaktır ve cildi berraklaştıracaktır. Bir pamuğun üstünü kaplayacak kadar bal döküp gece boyunca istenmeyen kızarıklık veya sivilcelerinizin üstünde tutabilirsiniz.

Yumuşatıcı Krem Olarak

Bal doğal bir yumuşatıcıdır. Bu demek oluyor ki havadan nemi çeker ve cildimizin en çok neme ihtiyacı olduğu bölgede tutulduğundan emin olur. Katmanlarıyla nemi cilde adeta hapseder. Böylece cildimiz ihtiyacı olan sıvıyı almış ve yumuşamaya başlamış olur. Kullanmakta olduğunuz kremin içine dökebilirsiniz ve gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. İltihapları ve kızarıklıkları da önleyecektir.

Saç Rengi İçin

Balın içinde bulunan glukoz oksidaz enzimler oksijenli su üretilmesini sağlar. Bu da saçın renginin açılmasını sağlar. Bir yemek kaşığı bal ile altı yemek kaşığı organik papatya çayını karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçınıza sürün, mümkünse spray kullanın. Bir havlu yardımıyla yatarken saçınızı öyle bırakın ve sabah kalktığınızda durulayın.