Batık tüyler herkesin başına gelebilir. Batık hem cildi tahriş eder hem de kaşındırır. Sıklıkla tüy aldıktan sonra görülür. Batık tüylerden kurtulmanın kolay yolları var!

Batık tüyler vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Kadınlarda batık tüyler yaygın olarak bacaklarda, kasık bölgesinde ve koltuk altlarında oluşur. Aşağıda sıraladığımız yollarla batık tüylerden kurtulmak oldukça basit. Eğer her yolu deneyip doğru yaptığınız halde kurtulamadığınız bir kırmızı nokta varsa sakın sıkmayın. Sıkmanız batık tüyün daha da derine inip enfeksiyona sebebiyet verebilir.

batık tüyler nasıl çıkarılır

SIKLIKLA PEELİNG YAPMAK

Saç kökü ölü cilt hücreleriyle tıkandığında batık bir tüy oluşabilir. Bu tıkanma sonucu tüyler yanlara doğru uzamaya başlarlar. Çünkü başka çıkış noktası yoktur. Ancak düzenli olarak peeling yaptığınızda (haftada bir kez) ölü cilt hücrelerinin birikmesini önlemiş olursunuz. Cildiniz daha pürüzsüz olur. 

TÜY DÖKÜCÜ KREME BAŞVURMAK

Tüylerden kurtulmak için jilet kullanmak, batık tüylerin oluşmasına sebep olan en büyük hatalardan biridir. Çünkü tüy jiletle alındıktan sonra yeniden çıkarken daha kalın ve keskin çıkar. Bu şekilde uzadığında cildi tahriş etmesini engellemek zordur. Oysa tüy dökücü krem tüyler yeniden çıkarken daha yumuşak bir ortam olmasını sağlar. 

DOĞRU JİLETİ SEÇMEK

Tek kullanımlık olarak satılan jiletlerin bıçakları tene zarar verir. Üstelik bu jiletleri bir kullanımdan sonra atmak yerine tekrar kullanırsanız cilt tahriş olur. Bunun yerine değiştirilebilir başlıklarla satılan, uzun ömürlü jiletlere yatırım yapmalısınız.

KREMİ ATLAMAYIN

Nemlendirmek, özellikle jilet kullanma alışkanlığınız varsa, çok önemlidir. Cildin ekstra kaygan sağlar, böylece jilet bıçakları ten üzerinde takılmaz ve kesiklere sebep olmaz. Cildinizin kurumasını önlemek için alkolsüz, hassas bir formül seçin.