Oda kapısını kapatmak kadar basit bir seçim bile hayatınızı kurtarabilir. Yatağa girmeden önce her gece takip ettiğiniz rutin işlerin arasına yeni bir alışkanlık ekleyerek hayatınızla ilgili önemli bir tedbir alabilirsiniz.

Çoğumuz uykuya dalmadan önce önemli bir adımı atlıyor. Bu da kapıyı kapatmak. Peki neden bu kadar önemli? Çünkü evde yangın çıkması durumunda hayat kurtarıcı bir önlemdir. İşte kapalı kapının yararları:

ALEVLERİN YAYILMASINI ENGELLER

Kapalı bir kapı alevlerin odanıza yayılmasını engeller. Böylece yangın odanıza sıçramayarak daha az yayılmış olur. İnsanlar genellikle uyurken yatak odalarının kapısını açık bırakarak kendilerinin daha güvende olduklarını düşünürler. Oysa itfaiye yetkilileri, alevlerin etkisinden korunabilmenin en önemli unsurları arasında yatak odalarının kapılarının kapalı tutulmasını saymaktadırlar.

ZEHİRLİ GAZ SOLUMANIZI ÖNLER

Alevlerin neden olacağı duman ve gazlar, oda kapınız kapalı olduğunda uyuduğunuz mekana dolmayacak ve bu gazları solumanın yaratacağı hayati riskiniz azalacak.

OKSİJENİN AZALMASINI ENGELLER

Yangın esnasında kapınız kapalı olduğu için duman ve gaz soluduğunuz havaya hakim olmayacağından odadaki oksijen seviyesi de azalmadan kendisini koruyacaktır. Aynı zamanda odanızdaki oksijen alevlerin olduğu bölüme geçmeyeceğinden yangını da körüklememiş olacaktır.

ISIYI DÜŞÜRÜR