Fazla Bakım İstemeyen Dayanıklı Ev Bitkileri 


ev bitkileri

Ev bitkileri doğa severler tarafından ya da yalnızca dekorasyon amaçlı eve alınır. İlgi ve alaka da bitki bakımı için gereklidir. Fazla bakım istemeyen dayanıklı ev bitkileri, yoğun ve evden sıklıkla uzaktaysanız, sizin için idealdir.

İhmallerin üstesinden gelebilecek dayanıklı ev bitkileri vardır. Düşük bakım gereksinimleri olan bu bitkiler, tabi ki tamamen görmezden gelmeniz sonucu sağlıklı kalmayacaktır. Ancak hepsinin kendine has kolay bakım koşulları ile çok daha rahat olacaksınız.

ALOE VERA

Aloe vera bitkisinin içindeki sıvıyı cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Hatta bir çok bakım ürününde malzeme olarak kullanılmaktadır. Şimdi gelelim bakım koşullarına. Sukulent (etli bitki) olan aloe vera yapraklarında su bulundurduğu için sürekli sulanma ihtiyacı duymaz. Hatta çok sulandığında ölecektir. Parlak ama direkt olmayan gün ışığı ister.

ev bitkileri

KEMAN YAPRAKLI KAUÇUK

Sert yapılarından dolayı çoğu aydınlık yere adapte olabilir (doğrudan güneş ışığı dışında). Yaz aylarında cömertçe su verin ve kış geldiğinde yavaşlayın. Toprağın sadece en üst kısmı kuru olduğunda sulanır. Bu ağaçlar doğru koşullarda oldukça uzayabilir ve genellikle budamaya iyi sonuçlar verir. 

ev bitkileri

YUKA

Yuka bitkisinin büyümesi ve mutlu olması için gereken şey bolca güneş. Seyrek olarak su verin. Derin bir saksıya yerleştirin çünkü özellikle üst kısımları ağırdır ve temeli güçlü olmazsa sürekli devrilir. Güneş alan bir camın kenarında, sağlam bir saksıyla oldukça mutlu olacaktır.

ev bitkileri

AFRİKA MENEKŞESİ

Dünyadaki en popüler ev bitkilerinden biri afrika menekşesi. Eğer renkli çiçeklerle karşılaşmak istiyorsanız yılda bir kaç kere çiçek açtığı için tam sizliktir. Nemli toprak ve aydınlık ama dolaylı ışıkta mutludur.

ev bitkileri

PARA AĞACI

Para ağacı çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ancak bunun için doğru noktayı bulursanız, 4 metreye kadar uzayabilir. Güney Afrika’ya özgü para ağacı, sularını yuvarlak yeşil yapraklarında tutan sulu bitkilerdir. Yeterince su almazlarsa ”uyku” halinde oluyorlar. Su alırlarsa da, ”uyanıp” büyümeye devam ediyorlar.

ev bitkileri

SALON SARMAŞIĞI

Salon sarmaşığı ihmale rağmen gelişir ve sürekli büyümeye devam eder (iç mekanda 10 metreye kadar). Çeşitli aydınlatma koşullarına tolerans gösterecektir. Hatta yapay lambaların altında büyüdüğü bile bilinmektedir. 

ev bitkileri

PAŞA KILICI

Paşa kılıcı karanlık odalarda bile büyüyebilir. Loş köşelerde mutlu olabilir. Sulamayı ihmal ederseniz hemen solmayacaktır. ev bitkileri


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.