Ada Mutfak Stili Neden Tasarım Hatası?


ada mutfak

Ada mutfak bir zamanların modası olsa da tasarım hatası olmakla suçlanıyor. Mutfağın pratikliğini bozan hataları belirledik.

Mutfağınızı yeniden yaptırıyorsanız ya da yeni bir ev arayışındaysanız ada mutfak çekici bir fikir gibi gelebilir. Yine de öncesinde bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü kimilerine göre ada mutfak büyük bir tasarım hatası. İşte sebepleri:

ada mutfak

DAĞINIKLIĞA FIRSAT VERİYOR

Bir alanda ölü ve sıklıkla kullanılmayan ancak üstü hep boş olan bir şey varsa oranın dağınık olacağı kesindir. Üzerinde yemek yemeyi veya oturmayı tercih etmiyorsanız işinizin bittiği her şey adanın üstünde son bulur. Bu durum yalnızca dağınık insanlar için geçerli değildir. En düzenlisi bile bu hataya düşebilir. Çünkü ada mutfak bu dağınıklığın oluşmayı için büyük ve anlamsız bir alan sunar…

DOĞRUSUNU YAPMAK ZOR

Bir ada mutfak tasarlamak göründüğünden daha karmaşıktır. Çok büyük veya çok küçük bir ada sorunlara neden olabilir. Mutfak adaları çok fazla alan israf edebilir. Bu sebeple yeterli alanınız yoksa mahvoldunuz demektir. Öte yandan çok küçük bir mutfak adası ise amacını kaybedecektir. Anlamsız küçük bir sehpa almışsınız gibi olacaktır. 

KİMSE ADADA OTURMUYOR

Ne kadar tabure veya sandalye koyarsanız koyun ne siz ne de misafirler adada otumayı tercih etmeyecektir. Çünkü asla bir yemek masası kadar rahat olmayacaktır. Üstelik o hisse de sahip değildir. Hatta hızlıca bir şey içip çıkacağınız bir kafetarya izlenimine sahiptir.

ada mutfak

İŞLEVSEL DEĞİL

Bir mutfak adası etrafında toplanıp oturma düşüncesi çekici gelse de, eylemin kendisi oldukça rahatsız edici. Ada, misafirler için merkezi bir alan işlevi görünce ve etrafına oturulunca, çekmecelerden ve dolaplardan bir şey almak imkansız oluyor. Misafirler, yemek hazırlayan yoğun bir ev sahibini rahat ettirmek için devamlı hareket edecektir. Üstelik bir ucunda oturanla diğer bir ucunda oturan kişi birbirlerini göremez. Uygulamada işlevselliğini kaybediyor. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.