Pasta süslemek ve dekore etmek pişirmek kadar eğlencelidir. Pasta kreması ve süslemelerden de faydalanarak kolayca dekore etmenizi sağlayacak ipuçlarımız var.

Mutfağa girdiğinizde tatlı, özellikle pasta ve kek hazırlamayı seviyorsanız bu ipuçları işinize yarayacak. Pasta süslemeleri özel günlerdeki kutlamalar için vazgeçilmezdir. Evde kolayca erişebileceğiniz malzemelerle kekinizin daha leziz durmasını sağlayabilirsiniz! Üstelik hazırlaması çok keyifli.

ÇATAL KULLANARAK

Fazladan hiçbir malzeme olmadan yalnızca çatal kullanarak pasta süslemek mümkün! Pasta kremasını hazırladığınız kekin etrafını kaplayacak şekilde dökün. Kremayı bıçak yardımıyla pastanın kenarlarına ve üstüne yedirin. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, düz zemin kremanın üstüne şekiller çizmeye başlayın. Çatalın sivri ucuyla her şekli deneyebilirsiniz! Üstelik eğer bir yanlış yaparsanız biraz kremayla hızlıca kapatabilirsiniz.

kek süslemek

KAĞIT YARDIMIYLA DİLİMLEMEK

Bir A4 kağıdını ikiye katlayın ve kekinizi kesmek için kullanacağınız bıçağı arasına koyun. Böylece dilimi kesip bıçağı geri  çektikten sonra kek diliminin kenarında bir kağıt parçası olacaktır. Bunu tüm pastanıza uygulayın. Böylece her dilime farklı bir tasarım yapabilirsiniz!

kek süslemek

MİKRODALGADA PASTA KREMASI

Evde hazırladığınız ya da marketten aldığınız pasta kremasının içine kare sütlü ve beyaz çikolata parçaları atıp mikrodalgaya koyun. Mikrodalgada bir kaç dakika ısıtın ve çikolataların krema içinde erimesini sağlayın. Mikrodalgadan çıkardığınız çikolatalı kremayı pastanızın üzerine dökün. Beyaz ve sütlü çikolata kremayla karışınca aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi leziz bir görüntüye sebep olacaktır!

kek süslemek

PİŞİRME KAĞIDINDAN KALP

Pişirme kağıdıyla pastanıza kalp şekilleri koyabilirsiniz! Orta boy pişirme kağıdını katlayın ve açıldığında kalp şeklini görebilmek için kenarlarından açılı bir şekilde kesin. Bunu kağıdın üst ve altı olmak üzere iki kere yapın. Böylece kağıdı açtığınızda iki sıra kalplere sahip olacaksınız. Bu kalpli kağıdı pastanın etrafına veya üstüne sarın ve şekerlemeler serpin! Serpmeden önce pastanın etrafını kremayla kaplamayı unutmayın. Aksi takdirde şekerlemeler yapışamaz.

kek süslemek

KALIPSIZ KALP KEK NASIL YAPILIR?

kalıpsız kalp kek