Mutfak Dolabınızı Dağınıklıktan Kurtarın 


mutfak dolabı

Mutfak dolabınızı sonu gelmeyen dağınıklıktan kurtarmanın vakti geldi. En çok malzemenin ve eşyanın olduğu mutfak dolabı bu ipuçlarıyla toplu kalabilir!

Mutfak dolabı hızlıca dolar ve kolayca dağılır. Baharatlar, atıştırmalıklar, paketli gıdalar, mutfak eşyaları… Mutfağa dair her şeyi mutfak dolaplarına sıkıştırmak normaldir. Ancak sürekli bu dağınıklık içinde yemek pişirmek yorucudur. Mutfak dolabınızın hep toplu tutmak yemek yaparken zaman kazandıracak ve neyin nerede olduğunu bileceksiniz. İşte sürekli toplu olabilmesi için ipuçları;

ÖNCE TEMİZLİK

İlk olarak, her şeyi boşaltın ve rafları temizleyin. Raflarınızda olan malzemelerin son kullanma tarihlerini kontrol edin ve çöpe atılması gerekenleri ayıklayın. Saklamaya ve kullanmaya devam etmek istediğiniz malzemeleri (pişirme kağıtları, makarna veya atıştırmalıklar gibi) raflara geri yerleştirirken kullanma sıklığını göz önünde bulundurun. Böylece en çok kullandıklarınızı dolabın ön kısımlarına en az kullandıklarınızı gerisine dizersiniz.

dağınık mutfak dolabı

KATEGORİ İÇİN KUTULAR

Kategorilere göre malzemeleri saklamak organizasyonun en önemli adımıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu ise kutular kullanmaktır. Kutuları işlevlerine göre ayırırken aşağıdaki kategorileri kullanabilirsiniz:

  • Kahvaltılık
  • Akşam yemeği
  • Atıştırmalıklar
  • Çay ve kahve
  • Baharatlar

dağınık mutfak dolabı
HER ŞEYİ GÖRÜLEBİLİR HALE GETİRİN

Mutfak dolapları başta olmak üzere her dolabın dağılmasının en büyük sebeplerinden biri eşya aramaktır. Aradığınız şeyi bulmak için dolabın içini fark etmeden siz dağıtırsınız. Her şeyin nerede olduğunu görebilmek ve ne kadar kaldığını görebilmek hem dolabın düzenli kalmasını sağlar hem de market alışverişlerinizi daha işlevsel hale getirir!

dağınık mutfak dolabı

DOLAP İÇİ RAFI SATIN ALIN

Dolabınızın içini olduğundan büyük ve geniş hale getirmeniz mümkün! Tek yapmanız gereken dolap içi raflarından satın almak. Dilediğiniz zaman takıp dilediğiniz zaman çıkarabileceğiniz bu raflar genellikle telden oluşur ve aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibidir. Dolabınıza taktığınız zaman fazladan raf yerine sahip olursunuz.
Ek olarak: Ağır ve büyük malzemeleri dolaba sıkıştırmak ve her seferinde taşımak yerine tekerlekli raf tercih edebilirsiniz. Tekerlekleri sayesinde mutfakta kolayca taşıyıp göze batmayacak yere geri kaldırabilirsiniz.
dağınık mutfak dolabı

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.