Daha Önce Hiç Duyulmamış Cips: Salatalık Cipsi


salatalık cipsi

Besleyici salatalık cipsi hem çocuklar hem yetişkinler için çok yararlı! Bu tarif hem basit hem sağlıklı bir atıştırmalık için ideal.

Sağlıklı yemeyi tercih ederken atıştırmalıkları tamamen hayatınızdan çıkarmak zor olabilir. Salatalıklı cips tarifiyle atıştırmalıklara karşı hissettiğiniz isteği sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz. Fırınınızda hızlıca hazırlayabileceğiniz salatalık cipsi için aşağıdaki adımları takip edin.

MALZEMELERİ

 • Salatalık
 • Tuz

fırın tepsisi

Çeşni Tercihinize Göre:

 • Elma sirkesi ve Tuz
 • Sarımsak ve Soğan
 • Kırmızı Biber, Sarımsak ve Tuz
 • Karabiber ve Limon Suyu

YAPILIŞI

 1. Salatalıkları, en ince dilimi elde etmek için dilimleyici rende kullanabilirsiniz, ince dilimlere kesin. Bu incelik tamamen pişmelerini sağlar.
 2. Dilimlerin üzerindeki fazla suyu durulamak için kağıt havluyla bastırın. Sonrasında orta boy bir kaseye dilimlerinizi atın.
 3. Kasedeki dilimleri dilediğiniz çeşni ve baharatla kaplayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz çeşni karışımları: toz halinde soğan/sarımsak, tuz/elma sirkesi, toz halinde sarımsak/kırmızı biber/tuz, limon suyu/karabiber.
 4. Fırına koyacağınız tepsiyi pişirme kağıdıyla kaplayın. Kağıdın üzerine dilimlerinizi dizin ancak birbirinin üzerine çıkmamalarına dikkat edin.
 5. Fırında 2-3 saat pişmeye bırakın ve sıklıkla kontrol edin. Isıyı düşük tutun. Böylece yavaşça ama kuru ve gevrek pişer.
 6. Cipsler çıtır çıtır olduğunda hazırlar demektir!
 7. Üç gün boyunca hava geçirmez kapta saklayabilirsiniz.

salatılık cipsi

YANINA YAKIŞAN SOS İÇİN:

Küçük bir kapta; süzme yoğurt, kıyılmış sarımsak, doğranmış soğan, tuz, biber, kuru dereotu ve limon suyunu karıştırın. Fırında salatalıklı cipsiniz için ideal bir sos karışımı olacaktır.

salatılık cipsi

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.