Küçük Odayı Büyük Gösterme Yolları


Oda

Sadece dekorasyonla küçük bir odayı büyültebileceğinizi biliyor muydunuz? Limitli alana sahip olduğumuzda onu büyük göstermek için ne yapabiliriz sorusu zor ama cevapsız değil. Bazı eşyaların konumlandırılması ya da belli başlı desenlerin alınması odaya bambaşka şeyler katar. Hatta inanın duvarın rengi bile çok şey değiştirir. Bütün bunlar göz önüne alınıp belli başlı tavsiyeler toparladık. İşte küçük odayı büyük gösterme yolları ;

1-Açık Renkler ve Işık

Yerlerde ve duvarlarda açık renkler kullanın. Yumuşak tonlar sıkıştırılmış ve kalabalık bir odayı çok daha zarif ve rahat gösterecektir.

Oda

2-Ayna

Aynayı bir pencerenin karşısına yerleştirin. Böylece ışık ve görüntü geri yansıyacaktır. Bu da çevresindekileri daha ferah ve aydınlık gösterir. Hatta yerleştireceğiniz ayna ne kadar büyürse o kadar iyi.

Oda

 

3-Metalik Eşyalar

Aynanın yapacağı etkiyi metal ürünler de yapabilir. Etrafa yerleştireceğiniz parlak metal objeler, belki vazolar ya da şekiller, aynı etkiyi yaratacaktır. Üstelik odada cam yoksa ışığını ampulden alabilir.

Oda

4-Duvara Raf

Duvara monte edeceğiniz raflar, büyük dolapların, kütüphanelerin veya sandıkların hacimlerine gerek kalmadan size fazladan yer sağlayacaktır. Eğer yer sıkıntınız baş edemeyeceğiniz kadarsa başucunuzdaki komodini bile o raflarla değiştirebilirsiniz.

Oda

5-Köşeleri İşe Yarar Yap

Genelde görmezden gelinen veya fark edilmeyen alan, köşeler, bir çok şey için yer anlamına gelir. Örneğin rahat sandalye, ince uzun bir lamba veya küçük bir kitaplık.

Oda

6-Camlarını Büyüt

Perdelerinizi direkt camın başladığı yerden değil de biraz daha yukarıdan asarsanız pencereler de daha uzun gözükecektir. Bu da küçük bir yer için tabi ki avantaj olur.

Oda

7-Renk Uyumu

Perdelerin rengiyle duvarların renginin aynı olması adeta bozulamaz bir düzen yaratır. Üstelik odayı daha büyük gösterir. Ne de olsa karışıklık daha az olacak ve göz belli şeyleri belli bir düzen içerisinde görecek.

Oda

8-Çok Görevli Mobilya

Eğer birden fazla işe yarayabilen mobilyalar alırsanız saklama yerinden tasarruf etmiş olursunuz. Çekmeceleri olan bir sehpanın bile odanıza yapacağı iyilik büyük olacaktır.

Oda

9-Bitki

Yeşillik en minik yere bile aydınlık hissi katabilir. Üstelik yere koyarak kalabalık yapmak istemiyorsanız duvara asılanlardan da satın alabilirsiniz.

Oda

10-Duvarlarını Vitrin Yap

Banyodaki ya da odanızdaki çekmeceleri bu şekilde boşaltarak fazlasıyla yer kazanacaksınız. Hem görüntü olarak güzel duruyor hem de görüntü olarak güzel durmayanlara çekmecede yer açıldı!

Oda


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.