Grip Mi Oldunuz Evcil Hayvan Alerjiniz Mi Var?


evcil

Gözlerinizde kaşıntı ve sulanma varsa, burnunuz da akıyor ve öksürüyorsanız; bunun nedeni soğuk algınlığı olabileceği gibi, evinizde beslemeye başladığınız evcil hayvanınız, kedi ya da köpeğiniz de olabilir.

Başta evcil olanlar olmak üzere hayvanların birçoğuna karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Alerjiye neden olan;

hayvanların tükürük ya da yağ bezlerinden salgılanan proteinlerdir. Bunların havadaki tozlara karışmasıyla oluşan alerjen dediğimiz küçük parçacıklar çok yapışkan olduğundan, hayvanın deri döküntülerinde, idrarında ve hepsinden önemlisi de tüylerinde bulunmaları kaçınılmazdır. Alerjenlerin kolayca yapıştığı tüyler onlar için mükemmel taşıyıcı görevi üstlenirler. Böylece hayvan yanınızda olmadığı zamanlarda bile havada uçuşan tüyleri sayesinde alerjenler size kolaylıkla ulaşır.

evcil

İLK BELİRTİLER

Söz konusu alerjenler sizde alerjik bir reaksiyona neden oluyorsa, bunun ilk belirtileri solunum yolunuzda ve derinizde ortaya çıkar. Gözlerde kaşınma, yanma ve sulanma başlar. Yine burnunuzda kaşınmanın yanı sıra burun akıntısı veya tıkanıklık baş gösterir. Bu belirtiler çoğu insanı grip ya da nezleye yakalandığı yanılgısına düşürür. Öksürük de bu yanılgıyı destekler.

Diğer taraftan, nefes darlığının ortaya çıkmasıyla alerjik bir reaksiyona maruz kalmış olabileceğiniz aklınıza gelmeye başlayabilir. Deride kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık da alerji konusunda şüpheye düşmeniz için önemli sinyallerdir.

MİNİK DOSTLARI EVİNİZE ALMADAN ÖNCE TEDBİR ALIN

Alerjiye en çok neden olan evcil hayvanlar, evde en çok beslenen türler olmaları nedeniyle olsa gerek, kedi ve köpeklerdir. Evcil hayvan alerjisi konusunda alabileceğiniz en öncelikli tedbir, elbette onları evinizde beslemeye başlamadan önce gerekli testleri yaptırmanızdır. Alerji testi sonuçları size, evcil hayvanlardan uzak durmanızı söylüyorsa ancak yine de evcil hayvan edinmek istiyorsanız; balık ya da su kaplumbağası gibi tüyü olmayan türleri seçmelisiniz.

evcil

EVDE KEDİ YA DA KÖPEK VARSA

Evde beslediğiniz kedi ve köpeklerin tüyleri, özellikle kış aylarında evdeki alerjen düzeyini yükseltir. Halı ve kanepelerin sık sık temizlenmesi, evin özenle havalandırılması ve hayvanların haftada 2 kez yıkanması, alerjik reaksiyonların gelişmesine karşı almanız gereken tedbirlerdir.

EVCİL HAYVAN ALERJİSİ OLANLAR İÇİN

Evcil hayvan alerjisi olan ve bu nedenle evinde kedi ya da köpek bulundurmayan grup, evcil hayvan besleyen arkadaşlarını ziyaretlerinde de dikkatli olmak zorundadır. Doğal olarak bu ziyaretler mümkün olduğu kadar seyrek yapılmalı, evcil hayvan beslenen bir evde yatılı kalmak zorunluluğu doğduğunda ise hayvanların fazlaca vakit geçirmediği bir oda tercih edilmelidir.

evcil


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.