Düzenli Avokado Tüketiminin Şaşırtıcı Yararları


avokado

Avokado en zengin, lezzetli ve tatmin edici meyvelerden biridir. Beslenme uzmanları sağlıklı ve enerji dolu bir evde mutlaka olması gerektiğini öneriyor. Yaşlanma karşıtıdır, hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar ve yaklaşık 20 farklı vitamin ve mineral ile doludur.

Avokadoyu, özellikle son zamanlarda, her yerde bulabilirsiniz. Lezzetli olması bir yana sağlığınız için de çok yararlıdır. Avokadoların çeşitli tariflerini kullanarak kendinize düzenli olarak sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz!

avokado

BOL POTASYUMA SAHİP

Potasyum çoğu insanın yeterince tüketmediği bir besin maddesidir. Bir çok çalışma, yüksek potasyum alımına sahip olmak kan basıncını dengeler. Böylece kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliğini engellemek için önemli bir faktör olur.

Aynı zamanda sıvı dengesini, kasların kasılmalarını ve sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı olur.

KALBİNİZ İÇİN…

avokado

Avokado, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı kimyasal bir bitki olan ”beta-sitosterolü”nü içerir. Mono doymamış yağlar ile doludur ve Amerikan Kalp Birliği’ne göre, bu tip yağlar, doymuş ve trans yağ yerine tüketilmelidir. Bu da kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.

TOKLUK SAĞLAR

Sağlıklı yağlar yemek midenin boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da sizi daha uzun süre tutar ve açlığın geri dönüşünü geciktirir. Her biri yaklaşık 22 gram yağ sağlayan Avokado diyet için kesinlikle uygun hale geliyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada gönüllüler, avokado olsun ya da olmasın, her öğün yemek yedikten sonra memnuniyet ve iştah duygularını değerlendirdiler. Bir avokado’nun yarısının öğünlere eklenmesi, bildirilen doygunlukta önemli bir artışa ve beş saate kadar yeme isteğinin azalmasına neden oldu. Avokadonun salata soslarına sıkça sıkılmasının sebeplerinden biri de budur.

Sonuç olarak, günlük beslenmenize avokado dahil etmeye başlamak, sağlıklı yağ alımınızı arttırmanın ve kalp hastalığı riskini azaltmanın potansiyel bir yoludur. Ancak, çoğu şeyde olduğu gibi, ölçülülü olmak çok önemlidir. Çünkü insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu avokado miktarı yalnızca yarısı kadardır. Bu yüzden sınırını aşmamaya dikkat edin. Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.