Evcil hayvanınız varsa bebek doğduktan sonra şaşkınlık ve heyecan yaşayacak olan yalnızca siz ve eşiniz değilsiniz demektir! Köpeğiniz için, sahibine benzeyen bir insan eve gelmiş olsa da; sesi, kokusu ve hareketleri daha önce hiç görmediği hareketler. Gürültü ve aniden ilginin başka yere kayması köpeği strese sokabilir.

Köpekler hızlı ve zevkle öğrenen canlılar olsa da sahibinin ilgisini başka yere yönlendirmesi sonucu kıskançlık hissedebilir. Ancak bebeğinizle evinizdeki ilk günlerinizde aşağıdaki adımları izlerseniz, ileride bebek ve evcil hayvan arasında hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, hatta aralarında bir bağ bile oluşabilir!

Bebeğiniz eve gelmeden önce köpeğinizi duruma hazırlayın. Hazırlıktan kastımız sizi dinlediğinden emin olun. Köpeğinizin bebek kucağınızdayken aniden zıplamayacağından emin olmak için temel bir itaat dersi verin; otur, yat ve dur kelimelerini öğretmediyseniz öğretin.

KÖPEĞİN RUTİNİNİ BEBEKTEN ÖNCE DEĞİŞTİRİN

Köpeğinizin rutininde önemli değişiklikler yapın. Örneğin yürüyüşe çıktığınız saatlerde oynama yapın. Bunu bebek gelmeden bir kaç hafta önce yapmalısınız. Bebekle evdeki yeni rutin başladığında ve köpeğin düzeni değiştiğinde stres yaşar. Oysa başka bir canlıdan dolayı olmadan değişikliklere alışırsa bu evcil hayvanınız için daha kolay olur.

Köpeğinizle oynadığınız oyun ve yürüyüş saatlerini azaltmaya çalışın. Büyük değil yalnızca küçük farklarla. Bu yine, yukarıdaki sebepten dolayı. Son dakikada başka bir canlıyla zaman geçirmek adına giden sahibini gören köpeğin kafası hayli karışır ve gerginlik yaşar.

EVDE BEBEK SESİ KAYDI OYNATIN

Evinizde çeşitli bebek sesleri içeren bir kayıt oynatın. Telefonunuzdan bebek videoları araştırarak bile bu seslere kolayca erişebilirsiniz. Böylece bebeği eve getirmeden önce köpeğiniz yeni seslere daha kolay uyum sağlayabilir ve daha az ürker.

BEBEK KOKUSUNA ALIŞTIRIN

Köpeklerin koku alma duyusunun ne kadar güçlü olduğunu herkes bilir. Bebek kokusuna da hızlıca alışabilmesi için bebek losyonları ve pudrası kullanın. Bebeğin sürekli üzerinde olan bir battaniyeyi bazen köpeğin etrafında bulundurun.

BİR KAÇ GÜN BEKLEYİN VE KONTROLLÜ OLUN

Bebeğinizle tanıştırmadan önce köpeğinizin yukarıda saydığımız ses, koku ve hareket gibi etmenlere alışması için sabırlı olun. Daha sağlıklı bir tanışma olabilmesi için mutlaka yaklaştırmadan önce bir kaç gün bekleyin.

Bir kaç gün sonra köpeğin bebeğinizi koklamasına izin verebilirsiniz ancak tasmayla kontrol ettiğinizden emin olun.

Sonrasında onu sevin ve ödül maması verin. Çoğu köpek, bu adımlar sonrasında, bebek durumuna hızlıca adapte olacaktır.