Hayvanları Koruma Gününde Siz Ne Yapabilirsiniz?


hayvan

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Günü! Hayvanların yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan evrensel bir harekettir. Hayvanları önemseyen bir çok insan için her ekimde mutlulukla kutlanır. Bu küresel hareketin içinde bulunup neler başarabileceğinizden haberdar olmak ister misiniz?

Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, 15 Ekim 1978 tarihinde Paris’teki UNESCO Merkezinde düzenlenen tören ile dünyaya ilan edilmiştir. Türkiyede ise 2004 yılında hayvan hakları yasa ile koruma altına alınmıştır. Malesef hayvanlara yapılan zulüm yıllardır devam ediyor. İnsanlar gerek üzerlerinde deney yapmak için kullanılıyorlar, gerek cahillikten zarar veriyorlar gerekse kendi eğlenceleri için kullanıyorlar.

Buna bir son demeyi hatırlatan 4 Ekim’de siz ne yapabilirsiniz?

ÇEVRENİZLE PAYLAŞIN

Aileniz ve arkadaşlarınız günün anlam ve önemini bilmiyorsa sohbetiniz esnasında konusunu açın. Sosyal medya profilinizde paylaşıp farkındalık yaratabilirsiniz.

İNDİRİMDEKİ MAMALARDAN HABERDAR OLUN

Her yıl 4 ekim haftasında çoğu market, sokak hayvanlarına yardımı kolaylaştırmak için mamalara indirim yaparlar. Reyonlarda gözünüze çarpan yardım mamalarını satın alıp sokağınızdaki hayvanlara verebilirsiniz.

hayvan

SOSYAL MEDYADA TAKİPÇİSİ OLUN

İnternet, ,aktivist ve yardımsever hareketlerin ana merkezidir. Bir çok grup sesini kolayca duyurabildiği için interneti araç olarak kullanırlar. Yeni haberlerden ve çözümlerden haberdar olabilmek için hayvanları, çevreyi ve sosyal bilinci konu alan sayfaları araştırıp takip edebilirsiniz.

YILIN HER GÜNÜ HATIRLAYIN

hayvanHayvanlara tam anlamıyla yardım edebilmek için bu düşünceyi hayatımızdaki rutine adapte edebilmeyiz. Yalnızca bir gün değil, her gün bu yardımsever duyguyla devam etmelisiniz.

HAYVANLAR İÇİN SÖYLENMİŞ ÖZLÜ SÖZLER

“Bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki ilerlemesi, hayvanlara yaptıkları muameleye bakılarak yargılanabilir.” – Mahatma Gandi

”Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz.” – Arthur Schopenhauer

”İnsanın insanlardan kaçışıdır hayvan sevgisi.” – Aziz Nesin


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.