Komşuluk İlişkilerinde Bilinmesi Gereken Etik Kuralları


komşuluk

Toplum komşuların birbirine davranışları ve komşuluk ilişkileriyle kurulmuştur. Günümüzde komşular birbiriyle çok konuşmasa da ve birbirlerini tanımasa da bunu değiştirmek gereklidir.

Yaşamınızı sürdürdüğünüz alanda huzurlu ve mutlu olmanız çok önemli. Bu alanı da komşularınızla paylaştığınız için uymanız gereken bazı etik konuları bilmek önemlidir. Önemli detayları sizin için kısaca sıraladık.

PROBLEMLERİNİZİ KONUŞUN

Komşunun çok yüksek sesli müziği sizi geceleri ayakta mı tutuyor? Köpeğinin havlaması rahatsız ediyor mu? Onlarla konuşmalısınız. Şahsen yüzleşmek korkutucu hissedebilir, özellikle de komşunuzun sinirlenme veya üzülme ihtimali olan bir şey söylemeniz gerekecekse. Ancak yüz yüze görüşmek ilk denemeniz gereken şey. Kibar, sinirli olmayan bir tavırla konuşursanız çoğu insanın ne kadar iyi tepki vereceğine şaşırabilirsiniz. Sonrasında bir tabak kek paylaşmak da tüm buzları eritecektir.

AFET PLANINIZ OLSUN

Yangınlar, depremler, seller gibi afetler acil durum planına sahip olma ihtiyacını beraberinde getirir. Bugünlerde ne olacağını asla bilemezsiniz ve acil bir durumda sıkışırsanız, komşularınız yardım için ilk ihtiyaç duyacağınız insanlar olacak. Bu nedenle komşularınızla bir güvenlik planı oluşturmanın çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Buluşma noktaları, hazırlanacak çantalar ve saklanacak yerlere kadar bir çok konuda planlama yapılmalıdır.

komşuluk

SELAM VERİN

İnternet sayesinde dünyanın dört bir yanındaki insanlarla her zamankinden daha fazla etkileşime giriyoruz, ancak bu da bizim yanımızdaki insanlarla daha az iletişimde olduğumuz anlamına gelebilir. Bir gülümseme, bir el sallama, kısa bir sohbet bile komşularınızla çok iyi bir ilişkiyi kıvılcımlandırabilir. 

ETRAFI TEMİZ TUTUN  

Ortak paylaşığınız alanları temiz tutmanız çok önemlidir. Köpeğiniz varsa dolaştırdıktan sonra dışkısını toplamak, çimenlerinizi zamanında biçmek ve camdan halı, örtü sirkelememek bilinmesi gereken temizlik kurallarındandır.

PROBLEM OLARAK GÖRMEYİN

Komşularınızın sıkıntılarını problem olarak görmek yerine yardım etmeye çalışın. Yaşlı komşunuzun dağınık bir bahçesi olabilir ya da çok çalışan bir kadının yaşadığı dairede çöpler hep birikiyordur. Dedikodu yapıp şikayet etmek yerine, pozitif olup yardım etmeyi deneyin. Genellikle sorunları çözmek ve günlerinizi daha iyi hale getirmek için her zaman basit yollar vardır. Yardıma ihtiyacı olanların sesini duymanız yeterli!

komşuluk


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe