Evde Kuş Beslemenin Püf Noktaları Nelerdir?


kuş

Doğa ve hayvan severlerin; diğer hayvan türlerinde olduğu gibi kuşların da kafeste beslenmesini doğru bulmadığını unutmayarak, diğer taraftan ötücü kuşları evinde ve olabildiğince “konforlu” bir ortamda besleyip onları arkadaş gibi görenler olduğunu da hatırlayarak, ikinci grupta olanlar için bazı püf noktalarını paylaşmak istedik. 

Evde kuş beslemek, kedi ve köpeğe kıyasla daha kolay olmasına karşın, ciddi bir sorumluluk almak demektir. Kuş beslemek; sevgi, merhamet ve sabır gerektirir. En temel kurallarından biri de yeterli yaşam alanını sağladığınızdan emin olmanızdır. Sayısız renk, model ve ebattaki kafes çeşitleri arasından doğru seçimi yapmanız için bazı ipuçları vardır. 

KAFES SEÇMENİN KURALLARI 

İlk kural, kafesi evin hangi odasında ve odanın hangi bölümünde konumlandıracağınızdır. Kafes, kuşu sosyalleşmeye teşvik edecek kadar evin aktif bölümlerine yakın ancak pencereden uzak bir yerde olmalıdır. 

kuş

İkinci kural ise kafesin ebadının doğru belirlenmesidir. Örneğin kanarya için daha ufak bir kafes yeterliyken, daha büyük kuşlar için doğal olarak çok daha geniş kafesler tercih edilmelidir. Hangi cins olursa olsun; içerisinde kanat çırpabileceği, birkaç tur atabileceği, baskı altında hissetmeyeceği bir alan sunan yani olabildiğince geniş kafes almak elbette en doğru yaklaşım olacaktır. Aynı zamanda, kafes içerisinde kuşun tüneyebileceği, üzerinde hareket edebileceği ve elbette saatler geçirip ötebileceği çubukların da yeterli sayıda ve uzunlukta olması gerektiği, akıllardan çıkarılmamalıdır. 

Kafesin geometrik şeklinin seçiminde, çoğu veterinerin bu konudaki uyarısını göz ardı etmemekte yarar vardır. Yuvarlak kafeslerin kuşların psikolojisine uygun olmadığını söyleyen bu veterinerler, köşeli kafeslerin tercih edilmesini önermektedirler. 

Kafesin içerisine konulacak olan yem ve su kabı ile yıkanabileceği ebatta ikinci bir kabın şekil ve rengini belirlerken de kuşunuzun yıllarca o kafeste yaşayacağını unutmamalı, bu ikisiyle yetinmeyerek renkli aksesuarlara da yer verilmelidir. 

EVDE EN ÇOK BESLENENLER 

Güzel ötüşü ile dünya üzerinde en çok bilinen ve beslenen türlerden olan bülbülün kafesi, 100x50x80 cm boyutlarında olmalıdır. Yemine özen gösterilmeli, bulunduğu ortamın sıcaklığının 10 derecenin altına inmesine izin verilmemelidir. 

kuş

Yine ötücü kuşlardan olan kanarya, renkleriyle de en çok tercih edilenler arasındadır. Kanaryanın beslenmesinde, tohumların ve yemlerin ayrı bir yeri vardır. Bol yeşillik de tüketmeyi seven kanaryanın yemi mutlaka taze olmalıdır. 

Muhabbet Kuşu, evde beslerken eğitmeye de hevesi ve sabrı olanlar için idealdir. Ezberleyeceği birkaç kelimeyle evin neşe kaynağı olabilecek bu kuşu besleyenler, kısa bir süre sonra yanına eş isteyeceğini unutmamalıdır. 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.