Yumuşacık Çarşaflar İçin Neler Yapmalısınız?


çarşaflar

Rahat bir uyku için en önemli faktörün doğru bir yatak olduğunu biliyoruz. Özenle seçtiğiniz yatağınızda derin bir uykuya dalabilmek için çarşafınızın da yumuşacık olmasını istemez misiniz?

Ev kadınlarının çamaşır yıkarken yaptıkları bazı hatalar çarşafların uykuda rahatsızlık vermesine neden olabiliyor. Bu da sağlıklı ve rahat bir uykunun getireceği zindeliği yok edebiliyor ve ertesi günün enerjisini düşürebiliyor. Bu hataların neler olduğunu ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi inceleyelim:

çarşaflar

MAKİNEYİ GEREĞİNDEN FAZLA DOLDURMAK

Konunun uzmanları çarşafların yıkanırken yeterince çevrilebilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Makineniz yüksek kiloda çamaşır yıkama kapasitesine sahip olsa bile tüm aile bireylerinin çarşaflarını bir defada yıkamak yerine ayırarak, örneğin iki partide, yıkamanızı tavsiye ediyorlar.

YANLIŞ AYARI SEÇMEK

Çarşaflarınızın gerçekten çok kirlenmiş olması dışında uzun yıkama programlarını seçmenize gerek yoktur. Renkli ya da beyaz ayrımı dışında normal süreli bir yıkama programını seçerek de çarşafınızın makineden zedelenmeden ve aynı zamanda temiz çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yıkamayı ılık suyla yapmanız da yeterli olacaktır.

GEREĞİNDEN FAZLA KURUTMAK

Kurutucuya attığınız çarşafınızı az buruşmuş çıkarmak için yüksek ısıda ve uzun süreli kurutmanız gerektini düşünebilirsiniz. Çarşafları gereğinden fazla kurutmak kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Yüksek ısı çekerek küçülmelerine neden olabileceği gibi sertleşmeler de uzun süreli kurutmalardan kaynaklanabilir.

HAVLULARLA BİRLİKTE KURUTMAK

çarşaflar

Yatak takımları ve uyku setleri içerisinde yer alan ürünler gibi havlular da farklı malzemeler

den üretilmektedir. Dolayısıyla yıkamanın ardından kurutma aşamasına geldiğinizde çarşaflar ve havluları bir arada kurutmaya çalışmanız doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çarşaflar kuruduğunda havlular hala ıslak kalacak ya da havlu kuruyana kadar kurutma işlemini devam ettirdiğinizde çarşaflarınız makineden kaskatı çıkacaktır.

Unutmayınız ki çarşafınızın üzerinde geçirdiğiniz vakit kıyafetlerinizi kullandığınız süreden çok daha fazladır. Dolayısıyla yatak takımlarınızın hijyenik olması ve doğru yıkanarak ve kurutularak yumuşak kalması rahatınız için önemlidir. En az haftada bir kez yıkanması tavsiye edilen çarşaflarınızı, alerjik bir durum yaşadığınızda yüksek ısıda yıkayabilirsiniz. Normal şartlarda ise ılık su ve çok uzun olmayan programlar tercih edilmelidir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen yıkama ve kurutma tekniklerinin yanı sıra çamaşır makinenizde kullanacağınız yumuşatıcılar da çarşaflarınızın rahatlatıcı olmasında rol oynayacaktır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.