Dişlerinizi Kahve Lekesinden Kurtarma Yolları 


kahve

Dişinizi kahve lekelerinden korumak isteyip yine de kahveyi severek içmek mümkün.

Aşırı kahve tüketen biriyseniz belli bir zaman sonra dişinizde leke fark etmeye başlamışsınızdır. Bu lekelerle başa çıkmak zordur ancak yeterince dikkatli olursanız önüne geçebilirsiniz. Ağız hijyenini ikinci plana atmayın ve rahatça gülümsemenin tadını çıkarabilin!

1- FIRÇALAMAK

Dişlerde oluşan kahve lekelerinin bir numaralı sebebi uzun süre birikmeleridir. Bu birikimi engelleyecek bir numaralı çözüm ise beyazlatma özelliği olan diş macununu kullanmak ve fırçalamayı asla atlamamaktır. Doğru fırçaladığınızı hissetmiyorsanız ya da bir diş macunu önerisi istiyorsanız dişçinize mutlaka danışın.

2- DİŞ İPİ KULLANMAK

Düzenli olarak diş ipi kullanmak zor. Dişçiniz uyarsa da siz çok isteseniz de diş ipi rutin olarak kullanılamayabiliyor. Ancak günde ya da en azından haftada bir kaç dakikanızı ayırmak kahve lekesi konusunda harikalar yaratacaktır. Diş taşlarının oluşması ağız hijyenini kötü etkileyen bir durumdur. Diş ipi taş oluşumunu engellediği ve azalttığı için beraberinde kahve lekesi oluşumunun da önüne geçmiş olacak.

Sadece fırçalamak ağzınızı bakterilerden kurtarmayacak. Bu yüzden diş ipini unutmayın!

kahve

3- PİPETLE İÇMEK

Pipet kullanarak içtiğinizde dişiniz daha az kahveye maruz kalır. Bu da demek oluyor ki kahvenin leke bırakmak için daha az ihtimali var. Soğuk kahve içerken pipet genellikle kullanılıyor. Sıcak kahveniz için de aynısını uygulamaya özen gösterin.

4- SU İÇMEK

Bir yudum su, sıvıların dişinizde leke yapmaya vakit bulamadan ağızdan temizlenmesini sağlar. Adeta yıkama görevi görür. Üstelik günlük olarak içtiğiniz su tüketiminizi arttırır bu da başka açılardan sağlıklıdır!

5- SAKIZ ÇİĞNEMEK

Kahve lekesiyle beraber kahvenin ağızda bıraktığı kokuyu da engelleyebilecek olan şey sakızdır. Sakız çiğnemek ağızdaki salya miktarını arttırır. Oluşan salya ve tükürük, diş yüzeyine yapışıp leke bırakabilecek asitlerin temizlenmesini sağlar. Kahveden sonra yirmi dakika sakız çiğnemek kahve lekelerinin önüne geçecektir.

6- SÜT EKLEMEK

kahve

Bir kaşık süt bile dişiniz için büyük farklar yaratabilir. Sütün içindeki proteinler kahvede leke bırakma özelliği olan taneciklerini yok edebilirler.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.